Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Oslo – skanowanie w 3D, seminarium i warsztaty

04.11.2014 |

Wyślij wiadomość |


Oslo – skanowanie w 3D, seminarium i warsztaty

W połowie października pracownicy NMM pojechali do Oslo na seminarium oraz warsztaty, zorganizowane w ramach projektu "Digitalizacja – dwustronna wymiana dobrych praktyk pomiędzy Uniwersytet w Oslo: Muzeum Historii Kultury i Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku".

Seminarium poświęcone było dokumentacji 3D, na przykładzie projektu "Saving Oseberg", realizowanego w Viking Ship Museum.

Podczas dwudniowych warsztatów skupiono się na tematyce metod dokumentacji 3D oraz dokładności pomiaru i przepływu pracy. Podczas warsztatów wykonano skanowanie modelu łodzi rybackiej na potrzeby prezentacji stosowanej metody w ramach projektu "Saving Oseberg". Skanowanie odbyło się ze szczególnym naciskiem na pozyskiwanie danych wyjściowych, nakładanie tekstur, wykorzystanie danych oraz przetwarzanie danych na potrzeby upowszechniania.

Przedstawiciele NMM wzięli również udział w siódmej dorocznej konferencji CAA-Norway (Computer Applications & Quantitive Methods in Archeology), w trakcie której zapoznali się z najnowszymi metodami 3D stosowanymi w dokumentacji. Wizyta była również sposobnością do zaproszenia gości do uczestnictwa w konferencji Condition.2015.

Uczestnicy konferencji z zainteresowaniem wysłuchali referatu Marcina Kłosa o powstającym w Tczewie nowym oddziale NMM – Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym.

Delegacja Narodowego Muzeum Morskiego odwiedziła także Norweskie Muzeum Morskie, które jest partnerem konferencji Condition.2015 oraz partnerem w projekcie budowy Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Spotkanie robocze dotyczyło metod 3D stosowanych w dokumentacji i rekonstrukcji obiektów archeologicznych.


Projekt "Digitalizacja – dwustronna wymiana dobrych praktyk pomiędzy UiO: Muzeum Historii Kultury i Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku", realizowany jest w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej – część "b" dla programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+