Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Metodyka pracy tachimetrem

30.12.2014 |

Wyślij wiadomość |


Metodyka pracy tachimetrem

W ramach projektu "Centralne Muzeum Morskie - Cyfrowe Muzeum Morskie (etap 2)" realizowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, (priorytet digitalizacja), Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - w partnerstwie z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej - opracowało "Metodykę pracy tachimetrem na potrzeby pomiaru i inwentaryzacji cyfrowej muzealiów".

Jest to kolejna publikacja po "Metodyce pracy ramieniem 3D" finansowana ze środków WPR Kultura+ traktująca o wykorzystaniu metrologii cyfrowej na potrzeby dokumentacji zbiorów realizowanych w muzealnictwie. Tachimetr stanowiący przedmiot analizy został nabyty przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w ramach projektu "Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej" na potrzeby badań archeologicznych, w tym zwłaszcza dokumentacji stanowisk.

W metodyce uwzględniono przede wszystkim mniej powszechne obszary zastosowania tachimetru, w tym skanowanie dużych obiektów oraz pomiary mające na celu łączenie mniejszych modeli uzyskanych za pomocą ramienia pomiarowego czy fotogrametrii. Takie ujęcie tematu ma na celu rozszerzenie zakresu pomiarowego ramienia skanującego w celu zapewnienia możliwości dokumentowania obiektów wielkogabarytowych.

Obie opublikowane metodyki nawiązują do wstępu Rafała Zapłaty w opracowaniu pt. "Digitalizacja dziedzictwa archeologicznego - wybrane zagadnienia" z 2011 roku, w którym podkreślił istotną rolę upowszechniania wiedzy dotyczącej metodyki zastosowania technologii cyfrowych na potrzeby digitalizacji zbiorów archeologicznych, a tym samym dzielenia się zdobytym doświadczeniem w celu zapewnienia możliwości podnoszenia kompetencji, samokształcenia oraz dopasowania i optymalnego wykorzystania metod we własnych projektach.

Metodyka udostępniona jest na zasadach Creative Commons 3.0 Polska w wersji CC-BY-NC-ND 3.0.

Załącznik: Metodyka_pracy_tachimetrem


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+