Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Archiwum

Ola Pielechaty. Pożegnanie

Ola Pielechaty. Pożegnanie

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 06.11.2020

Gdyby Ola Pielechaty pisała lub redagowała ten tekst, zaczęłaby od leadu, po przeczytaniu którego każdy byłby zaintrygowany dalszą częścią informacji. Tak robiła przez 7 lat, przygotowując teksty do kolejnych zestawów prasowych (wolała nazwę "press pack"). Zakładała, że każdy z nich musi być opracowany starannie, profesjonalnie i mieć potencjał do wykorzystania przez wszystkie redakcje, niezależnie od profilu i zasięgu danego medium. Z uwagą dobierała też zdjęcia obiektów i eksponatów, a zwłaszcza ludzi – dbała, by każdy prezentował się na nich jak najlepiej.


Komunikat

Komunikat

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 19.10.2020

Informujemy, że w związku z objęciem Gdańska, Gdyni, powiatu tczewskiego i powiatu puckiego czerwoną strefą oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, a także pracowników, z dniem 19.10.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – z wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – zostają zamknięte do odwołania.


statek muzeum "Sołdek"

Żegnamy „Sołdka”!

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 16.10.2020

Statek-muzeum "Sołdek" - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, w sobotę 17 października 2020 roku zostanie odholowany do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego S.A. na zaplanowany remont. Wróci w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te są możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Pierwsi wykładowcy Szkoły Morskiej. Od lewej stoją: ppor. mar. Tadeusz Kokiński, por. mar. kpt. ż.w. Gustaw Kański, ppor. mar. Józef Klejnot-Turski, por. mar. inż. Antoni Garnuszewski, inż. technolog Kazimierz Bielski, chor. mar. Piotr Muszka i por. mar. Antoni Ledóchowski

Kim byli nauczyciele Szkoły Morskiej w Tczewie?

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 14.10.2020

Pierwszych pracowników Szkoły Morskiej założonej w Tczewie w 1920 roku cechowały zapał i nieustająca wola działania. Posiadali oni rozległą i specjalistyczną wiedzę, którą nabyli na uczelniach w Rosji, Niemczech czy Austrii. Wielu z nich miało również bogate doświadczenie morskie, a większość ze szkolnictwem morskim związała się na całe życie. W Dniu Nauczyciela, obchodzonym 14 października, poznajmy losy trzech wybranych przedstawicieli kadry dydaktycznej pierwszej szkoły morskiej w Polsce!


Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Budynek nocą. Autor plus3architekci

Budujemy dla Was! Rusza budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 09.10.2020

W środę, 7 października 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na 30 czerwca 2021 roku.


Dyrektor NMM - dr Robert Domżał

Obchody 60-lecia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 08.10.2020

W czwartek, 1 października 2020 roku w Spichlerzach na Ołowiance uroczyście świętowaliśmy 60 urodziny Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Obchody połączone były z oficjalnym otwarciem nowej wystawy czasowej pt. "Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku".


Świętuj z nami 60-lecie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zwiedzaj nasze oddziały za 3 zł!

Świętuj z nami 60-lecie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zwiedzaj nasze oddziały za 3 zł!

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 07.10.2020

1 października 2020 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodziło 60-lecie istnienia. Nasze muzeum tworzycie również Wy - nasi zwiedzający. Chcemy podziękować Wam za wspaniałe lata i tysiące odwiedzin. Dlatego w ramach miesiąca jubileuszowego, do końca października bilety do wszystkich naszych oddziałów będą kosztowały jedynie 3 zł!


Konkurs plastyczny on-line dla dzieci Statek DAR DZIECI

Konkurs plastyczny on-line dla dzieci "Statek DAR DZIECI" - przedłużamy czas zgłoszeń!

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 05.10.2020

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Możecie namalować, narysować, wykleić, odbić linoryt oczywiście w warunkach domowych. A kto uwielbia kolaż? Wszystkie techniki i formaty dozwolone. Macie przecież nieograniczoną wyobraźnię…!


Fragment dioramy z misami mosiężnymi pochodzącymi z wraku XVII-wiecznego żaglowca nazwanego Rudowcem, fot. Dariusz Kula Images

Wystawa czasowa "Do DNA" - sięgamy do skarbca Bałtyku

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 30.09.2020

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, od 2 października 2020 r. w Spichlerzach na Ołowiance, opowiedzą swoje historie i odkryją tajemnice. A wszystko to na nowej wystawie czasowej przygotowanej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, zatytułowanej: "Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku".


Rada pedagogiczna Szkoły Morskiej

Spacery edukacyjne - Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 25.09.2020

W jubileuszowym roku 100 rocznicy powstania pierwszej polskiej szkoły morskiej w Tczewie, serdecznie zapraszamy na oprowadzanie tematyczne połączone z krótkim spacerem pt. "Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci".


"Historia jednych wakacji…" - Europejskie Dni Dziedzictwa w Narodowym Muzeum Morskim

"Historia jednych wakacji…" - Europejskie Dni Dziedzictwa w Narodowym Muzeum Morskim

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 14.09.2020

19 września 2020 roku w godzinach od 10:00 do 15:00 Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na Europejskie Dni Dziedzictwa.


Drobnicowiec m.s. "Rozewie"

Drobnicowiec m.s. "Rozewie"

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 03.09.2020

Drobnicowiec m.s. "Rozewie" i jego bliźniaczy statek m.s. "Oksywie" zostały zbudowane w Finlandii w 1938 r. i weszły w skład floty "Żeglugi Polskiej". Do wybuchu II wojny światowej statek pływał po Bałtyku i Morzu Północnym. Na początku września 1939 r. "Rozewie" przebywało w Sztokholmie.


Partnerzy