Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Archiwum

Pan Tomasz Czayka

Na wieczną wachtę odszedł Tomasz Czayka

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 13.01.2021

To wyjątkowo uczciwy, pogodny, życzliwy i solidny człowiek. Człowiek przez duże "C"…*). Tak scharakteryzował Pana Tomasza Czaykę jego wieloletni kolega ze stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, inż. Edmund Piór.


Okładka książki Klub zdobywców przylądka Horn

Recenzja książki: Adriana Flanagan, Klub Zdobywców przylądka Horn. Opowieści o tryumfach i katastrofach przy najstraszniejszym przylądku świata

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 31.12.2020

Opłynięcie przylądka Horn to jedno z najtrudniejszych żeglarskich wyzwań i wielka przygoda. Nie bez powodu ci, którzy opłynęli Horn, mogli się cieszyć pewnymi przywilejami w żeglarskim świecie. Dokonanie tej sztuki budzi naprawdę wielki szacunek, bo jest to przecież bardzo znaczący punkt na mapie i oceanie od kilkuset lat.


Książka Jerzego Tarasiewicza, Szalupą przez Atlantyk rejs Chatki Puchatków, Tavernier 2005

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 30.12.2020

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema


Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 22.12.2020

W nowym roku ferie czekają tuż za progiem Świąt Bożego Narodzenia. Za oknem szaro, ale w naszych domach może być kolorowo – kto powiedział, że zabawa w domu jest nudna? Na pewno nie my!


1 praca konkursowa - Ireneusz Kurcewicz

Rozstrzygnięcie konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia"

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 21.12.2020

Ilość prac, które wpłynęły do nas w ramach Konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia", a przede wszystkim pomysłowość ich twórców i różnorodność zastosowanych technik przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! Interpretacje wizerunku zabytku pokazują, że wyobraźnia uczestników konkursu nie ma granic! Cieszymy się, że tematem zainteresowały się zarówno dzieci, jak i dorośli, również z najdalszych zakątków kraju.


Holowanie Sołdka do Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A.; 17.10.2020

"Sołdek" - dwa powroty

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 16.12.2020

Lśniące główki nitów wzdłuż czarnych pasów kadłuba, biała jak śnieg sterówka, ten pierwszy zbudowany w Polsce po II wojnie światowej rudowęglowiec, obecnie statek-muzeum, prezentuje się jakby przed chwilą został oddany do służby. W sobotę, 19 grudnia 2020 roku "Sołdek" w pełnej krasie wróci z remontu przeprowadzonego w Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. i ponownie zacumuje przy nabrzeżu wyspy Ołowianki. Wraz ze statkiem i świeżo wydaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku książką, powróci również osoba Stanisława Sołdka.


Uwaga! Przedłużamy termin nadsyłania prac na Konkurs "Stwórz autorską kreację dla Żurawia"

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 11.12.2020

W związku z rosnącym zainteresowaniem tematem zarówno Konkursu, jak i samego Żurawia, czekamy na Wasze kreatywne interpretacje wizerunku zabytku jeszcze do 20 grudnia!


Stwórz autorską kreację dla Żurawia

Stwórz autorską kreację Żurawia

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 04.12.2020

Już niebawem zdradzimy Wam, jakie mamy plany wobec Żurawia, tymczasem jesteśmy bardzo ciekawi w jaki sposób Wy przeprowadzilibyście stylową metamorfozę naszego zabytku! Już dziś serdecznie zapraszamy Was do udziału w konkursie, który pozwoli Wam uruchomić swoją wyobraźnię i kreatywność.


Podświetlony Dar Pomorza w Gdyni

"Dar Pomorza" i CKWS rozbłysną w szczytnym celu

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 20.11.2020

22 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości o Zespole Delecji 22q11, który jest jedną z najczęstszych i jednocześnie najmniej znanych wad genetycznych. Od tego dnia przez tydzień "Dar Pomorza" w Gdyni oraz tczewskie Centrum Konserwacji Wraków Statków – wraz z wieloma budynkami na świecie – zabłysną czerwonym światłem, w celu budowania świadomości o tej chorobie.


Naramienniki gen. Mariusza Zaruskiego

Mariusz Zaruski w walce o niepodległość

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 13.11.2020

Mariusz Zaruski to jedna z najbardziej zasłużonych postaci w dziejach polskiego żeglarstwa. Przed jego nazwiskiem bardzo często i w różnych okolicznościach umieszczany jest skrót generalskiego stopnia. Choć jest to jak najbardziej poprawne, to jednak warto wiedzieć, że do tego stopnia został awansowany dopiero w wieku 57 lat.


Ola Wernerowska - I miejsce

Wyniki konkursu plastycznego "Statek DAR DZIECI"

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 11.11.2020

Znamy już wyniki konkursu plastycznego online "Statek DAR DZIECI" organizowanego przez Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jednakże wybranie laureatów spośród 76 zgłoszeń było nie lada wyzwaniem!


Krzyż Walecznych i Miniatura Krzyża Niepodległości z mieczami

Odznaczenia Jana Kwapińskiego - działacza społecznego i polityka (1885-1964)

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 09.11.2020

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezentujemy pamiątki po Janie Kwapińskim, które przekazała Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku Pani Barbara Woroncow, córka Aleksandra Woroncowa, wnuczka Jana Kwapińskiego, wicepremiera polskiego rządu na uchodźstwie.


Partnerzy