Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Archiwum

Jan Abrahamsz Beerstraten (1622-1666), Na redzie, XVII w.

Artystyczna podróż w Spichlerzach na Ołowiance

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 24.02.2021

Galeria Morska Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powstała w 2001 r. w celu eksponowania najlepszych dzieł ze zbiorów malarstwa gromadzonych w Muzeum. Jej nazwa nawiązuje do Galerii Morskiej założonej w 1934 r. w Gdyni przez Mariana Mokwę, w której prezentował własną twórczość, a także wystawy marynistycznych prac innych malarzy.


"Dziewczyny na fali" - III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej - plakat

"Dziewczyny na fali" - III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 22.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku serdecznie zapraszają na trzecią edycję konferencji "Dziewczyny na fali", która już na stałe gości w kalendarzu wydarzeń naszej instytucji. Spotkanie odbędzie się 8 marca 2021 r. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną podjęliśmy decyzję, aby wydarzenie zorganizować w formule online – mówi dr inż. Weronika Pelc-Garska, edukatorka w NMM.


Morze szumi po Tatrami; Paweł Janikowski

Recenzja książki: "Morze szumi pod Tatrami" autorstwa Pawła Janikowskiego

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 19.02.2021

Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego wydało pod koniec 2020 roku książkę "Morze szumi pod Tatrami" w ramach serii "Zasłużeni dla Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Jest to piąta publikacja jaka ukazała się w tym cyklu, a jednocześnie trzecia z kolei, autorstwa Pawła Janikowskiego z TPNMM.


Wyjątkowe oprowadzanie kuratorskie po Żurawiu

Wyjątkowe oprowadzanie kuratorskie po Żurawiu

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 15.02.2021

Serdecznie zapraszamy na filmowe zwiedzanie Żurawia – największego dźwigu portowego dawnej Europy. Naszym przewodnikiem po jednym z najsłynniejszych gdańskich zabytków będzie kurator wystawy stałej – Wojciech Ronowski. Pierwszą część oprowadzania będzie można obejrzeć już w piątek 19 lutego 2021 roku o godzinie 17:00, kontynuować zwiedzanie będziemy w sobotę 20 lutego od godziny 12:00. Zapraszamy na nasze profile na Facebooku i Youtube.


Anna Kościelecka, Paweł Dzianisz, Nadbałtyckie spotkania, Gdańsk 2004

Recenzja książki: Nadbałtyckie spotkania

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 12.02.2021

Nadbałtyckie spotkania autorstwa Anny Kościeleckiej i Pawła Dzianisza to zbiór 25 szkiców, opisujących wizyty konkretnych osób na Wybrzeżu. Jej bohaterami są XIX i XX-wieczni pisarze, poeci, malarze, muzycy, dziennikarze, etnografowie, czy też działacze społeczni. Osoby znane i popularne w swoich czasach, cenione do dzisiaj, stosując współczesny język, należące do grona ówczesnych "celebrytów". W książce możemy zatem przeczytać relacje z pobytu nad morzem m.in.: Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej, Zygmunta Krasińskiego, Fryderyka Chopina, Jana Matejko, Oskara Kolberga, Wojciecha Kossaka, Stefana Żeromskiego.


Połów pod lodem siecią klepaną

Co łączy "babę", "chochlę" i "widelec"? Zimowe połowy podlodowe na Pomorzu

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 05.02.2021

Stale rosnąca cyfrowa kolekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powiększyła się ostatnio o modele 3D narzędzi używanych przez rybaków do połowów podlodowych. Raki, siekiery, a nawet bojer rybacki można obejrzeć za pośrednictwem platformy Sketchfab. Narzędzia te pełniły kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczności rybackich Pomorza w czasach srogich zim, kiedy gruby lód skuwał wody Zatoki Puckiej, Zalewu Wiślanego i kaszubskich jezior. Rybaków zamarznięta tafla wody nie zniechęcała do pracy - kiedy pokrywa lodowa uniemożliwiała im wypłynięcie na połów, ryby łowili pod lodem.


Powracamy! Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Powracamy! Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 03.02.2021

Za nami jeden z najtrudniejszych okresów w historii nie tylko naszego Muzeum, ale instytucji kultury w ogóle. Brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym, odłożone w czasie wernisaże i wydarzenia, konieczność całkowitego przeniesienia działalności edukacyjnej do sieci – to była nasza dotychczasowa rzeczywistość. Jednak wraz z nadejściem lutego doczekaliśmy się częściowego poluzowania ograniczeń. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powraca do prawie normalnego funkcjonowania, i ma z tej okazji niespodziankę dla swoich gości.


"Wisła o zachodzie słońca", Witold Chomicz, 1934

Konkurs z Wisłą w roli głównej

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 30.01.2021

Muzeum Wisły w Tczewie, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie dla dzieci i młodzieży "Moja Wisła".


Władysław Wankie (1860-1925), Bretonka

Nowy obraz w kolekcji malarstwa NMM: Władysław Wankie (1860-1925), Bretonka

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 27.01.2021

Z końcem roku 2020 kolekcja malarstwa marynistycznego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaciła się dzięki pozyskaniu obrazu "Bretonka" autorstwa Władysława Wankiego. Dzieło zostało nabyte w Sopockim Domu Aukcyjnym dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


statek-muzeum "Sołdek" w doku Gdańskiej Stoczni Remontowa

Wspomnienia roku 2020

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 25.01.2021

Rok 2020 był niezwykle zaskakujący i nieprzewidywalny. Wymuszone pandemią ograniczenia podyktowały konieczną reorganizację oraz dostosowanie muzealnych aktywności do niecodziennych warunków. Bez wahania podjęliśmy wyzwanie! Prężnie działaliśmy w internecie, świętowaliśmy 60 urodziny, otworzyliśmy nowe wystawy czasowe, zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, rozpoczęliśmy realizację nowych projektów, "Sołdek" popłynął na remont, a nasze oddziały – pomimo trzymiesięcznego zamknięcia – odwiedziło ponad 203 000 zwiedzających.


Wymieniona wykładzina w holu oficerskim

Symbol Gdyni po corocznym remoncie

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 19.01.2021

Od września do listopada 2020 r. w pomieszczeniach nadbudówki rufowej "Daru Pomorza" trwał remont dofinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdynia. Odnowiono m.in. pentrę oficerską, luk prowadzący do żagielkoi, część międzypokładu młodszych oficerów, szpital, ambulatorium oraz kabinę wychowawcy.


Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Kategoria: Aktualności

Publikacja: 14.01.2021

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.


Partnerzy