Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów
Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.
Gdyby Hieronim Bosch nurkował, to pewnie malowałby jak Włodzimierz Szpinger, twierdzą znawcy twórczości artysty. Czysta paleta intensywnych barw, dużo poczucia humoru i niezwykli mieszkańcy podwodnego mitycznego świata. Zapraszamy na wernisaż artysty, który paszport do podwodnego świata dostał od samego Okeanosa.
Krytycy sztuki uważają, że malarstwo Włodzimierza Szpingera trudno umieścić w określonej formule artystycznej. Z jednej strony artysta zdystansowany jest od estetyki akademickiej, swobodnie adaptując wiele tematów. Z drugiej sam Szpinger zaznacza, że twórcy tacy jak Hans Memling, Hieronim Bosch czy Piotr Bruegel są dla niego wielką inspiracją i natchnieniem. Podczas swych podróży artysta studiował klasyczne malarstwo holenderskie i włoskie, dzięki temu sprawnie wykorzystuje wypatrzone techniki w swoich dziełach olejnych, grafikach i pastelach.
Malowidła Szpingera zapełniają dziwne stwory. Są tam pół-ludzie, pół-ryby, bóstwa o cechach ludzkich, rubaszne trolle i podwodne elfy. Ta fantastyczna społeczność rządzi się swoimi prawami, których znajomość artysta posiadł w stopniu najwyższym. - Świat, który Włodzimierz Szpinger przedstawia na swoich obrazach przypomina baśń zaludnioną przez niezwykłe postacie zrodzone w wyobraźni artysty – mówi Liliana Giełdon, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, kurator wystawy – Jest tam Okeanos, Tryton czy nereidy, stworzenia z podań ludowych i Octopulos - pół człowiek, pół ośmiornica. Antropomorficzne formy przybierają również inne morskie żyjątka: małże, meduzy i ryby. Wszystko to podane jest w żywych, soczystych kolorach, bo intensywna paleta barw to także wizytówka Włodzimierza Szpingera.
Jeden z obrazów na wystawie "Odkrycie Ameryki" - ożyje. Na filmowej animacji artysta przedstawił scenę, jak do brzegu Ameryki przybijają hiszpańskie żaglowce: widać poruszenie wśród Indian, płyną łodzie, łopoczą żagle, panuje gwar, a w tle - jak to u Szpingera przewijają się tajemnicze stwory – pół-ptaki, pół-ryby, pół-ludzie.
Władysław Szpinger urodził się w Warszawie w 1942 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1972 roku. W swoim dorobku artysta ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w galeriach i muzeach na kilku kontynentach. Jego malarstwo tworzy wiele prywatnych kolekcji. Sztuka Włodzimierza Szpingera mieści się w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku, grafiki, jak również akwareli i technik mieszanych.
"Dom Okeanosa – malarstwo Włodzimierza Szpingera", wystawa czasowa, zorganizowana we współpracy z Art Capital Group Quadrilion, reprezentowaną przez Carmen Tarcha. Spichlerze na Ołowiance
10.03.2016 - 11.09.2016