Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Tęczowo w Galerii Morskiej

27.05.2019 |

Wyślij wiadomość |


Autoportret we wsi rybackiej Chłopy, 2018, własność Autora

Od 31 maja 2019 r. w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance - siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie można zwiedzać wystawę pt. "Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza". To już XVII odsłona cyklu "Polscy artyści o morzu".

Na wystawie prezentowane zostaną prace Czesława Tumielewicza – emerytowanego profesora gdańskiej ASP - powstałe w ostatniej dekadzie i wyrażające fascynacje artysty polskim wybrzeżem. Nie zabraknie więc obrazów przedstawiających porty w Helu, Kuźnicy, Jastarni, Łebie, Jantarze, Kątach Rybackich, Kołobrzegu i Trójmieście, często urozmaicone przedstawieniem statków i łodzi rybackich. Obrazy prezentują również widoki piaszczystych plaż i odpoczywających nad morzem wczasowiczów, którzy opalają się w łódkach, łowią ryby z pomostu bądź odwiedzają pobliskie kawiarenki. Na wystawie znajdą się też dwie martwe natury - jedna ze sprzętem rybackim, druga z owocami, obie zaprezentowane na tle morza - oraz autoportret artysty, również ukazany na tle morskiego brzegu. Stylistyka prac Czesława Tumielewicza z lekkim przymrużeniem oka odwołuje się do konwencji realizmu magicznego. Chociaż nurt ten w malarstwie należy do wielkiej rodziny sztuki przedstawiającej, to obfituje zarazem w elementy fantastyczne, wzbogacające obraz o wątki symboliczne, stanowiące swoiste dopełnienie całości i podkreślające wieloznaczność przedstawienia. Przedmioty, które możemy rozpoznać i nazwać - statek, drzewo, budynek - są w pewnej mierze odrealnione, uproszczone, uporządkowane i zgeometryzowane. Obrazy utrzymane zostały w żywej, śmiałej kolorystyce. Dominuje tu głęboka czerwień, szafir w odcieniu lapis lazuli, pomarańczowy, zielony, żółty, błękitny, fioletowy oraz czerń i biel. - Profesor Tumielewicz nie boi się śmiałych kontrastów kolorystycznych, zestawia ze sobą barwy podstawowe: czerwień z żółtym bądź żółty z niebieskim - sięga też po barwy dopełniające, gdzie obok niebieskiego występuje pomarańczowy, a czerwonego - zielony. – objaśnia Liliana Giełdon, kierownik Dział Sztuki Marynistycznej w NMM - Nie można oprzeć się wrażeniu, że tworzenie dostarcza mu wiele radości. I ten radosny nastrój udziela się widzowi.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje wszystkich prezentowanych na wystawie prac, wydany w formacie i szacie graficznej ustalonej dla całego cyklu "Polscy artyści o morzu". Wystawa potrwa do 1 września 2019 r.


"Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza" - wystawa czasowa
31.05.2019 - 1.09.2019
Spichlerze na Ołowiance


Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+