Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca

22.03.2005 |

Wyślij wiadomość |


Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca

Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy współudziale Muzeum Okręgowego w Toruniu przygotował wystawę prezentującą wyniki badań archeologicznych prowadzonych w miejscowości Kałdus koło Chełmna. Odkryto tam pozostałości ośrodka osadniczego z X-XIII w., m.in. relikty dużej bazyliki wczesnoromańskiej, skarb srebrnych monet oraz liczne ozdoby i przedmioty kultu.

Wiele zabytków wskazuje na szeroko rozwinięte kontakty handlowe z krajami skandynawskimi. W chełmińskim grodzie zamieszkiwali czasowo lub na stałe nie tylko kupcy wikińscy, docierający tu szlakiem wiślanym, ale także, na co wskazują bogato wyposażone charakterystyczne groby komorowe, wikingowie pełniący różne funkcje związane z zarządzaniem tym ośrodkiem.

Ekspozycja "Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca" pokazywana była już w Warszawie, Toruniu i Poznaniu, wszędzie zdobywając duże uznanie zarówno ze względu na zawartość merytoryczną, jak i niezwykły, spektakularny sposób prezentacji badań i zabytków.


"Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca"
Spichlerze na Ołowiance 4.04.2005-15.05.2005


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+