Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Potop, powodzie, podtopienia

02.07.2008 |

Wyślij wiadomość |


Potop, powodzie, podtopienia

Jak okiełznać wodę? Czy grozi nam potop? Jak chronić się przed powodzią? Te pytania stawia nowa wystawa otwarta 30 czerwca w Spichlerzach na Ołowiance.

Jest to polska wersja ekspozycji "Vor uns die Sintflut" z Muzeum Portowego w Bremie (Hafenmuseum Speicher XI).
Składa się na nią 18 posterów, ukazujących różne aspekty zagrożenia żywiołem wody. Mit o Potopie ilustrowany jest m.in. przez słynne arrasy wawelskie; przedstawione zostały też hipotezy naukowe na temat tego biblijnego zdarzenia. Klasyfikacji typów powodzi towarzyszą ich przykłady, znane z historii Polski i Gdańska (takie jak powódź z 1829 roku, po której pozostał ślad w postaci znaku wodnego na spichlerzu "Panna" i ostatnia klęska powodziowa z 2001 roku). Uwzględnione też zostały sposoby zapobiegania powodziom i minimalizowania ich skutków. Przedstawiono ponadto mechanizm zmiany klimatu i prognozy jego skutków; dzięki uprzejmości muzeum w Bremie pokazane są zdjęcia zagrożonych roztopem Antarktydy i Grenlandii, a także symulacja zalodzenia Bałtyku w następnych 100 latach i konsekwencji dla zamieszkujących go zwierząt.
Posterom towarzyszy ekspozycja przedmiotów służących do walki z wodnym żywiołem, takich jak siekiery, piły i łopaty lodowe, motopompy oraz nowoczesna maszyna do napełniania worków przeciwpowodziowych.
Uzupełnieniem wystawy jest film "Wyszogród 66", zrealizowany przez Krzysztofa Szmagiera.


"Potop, powodzie, podtopienia"
Spichlerze na Ołowiance 30.06.2008 - 30.09.2008


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+