Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Płomienie na kartach papieru

12.05.2005 |

Wyślij wiadomość |


Płomienie na kartach papieru

Japońskie drzeworyty propagandowe z wojny rosyjsko - japońskiej 1904 - 1905, to swego rodzaju "komiksy wojenne". Ekspozycja znalazła miejsce w sali Arsenału Morskiego CMM, mieszczącej zbiór militariów. Wystawa została otwarta 20 maja w ramach III Bałtyckiego Festiwalu Nauki z okazji 100 rocznicy zakończenia wojny rosyjsko - japońskiej.

Rok 2005 to także Rok Wymiany Pomiędzy Narodami Unia Europejska - Japonia.
W ubiegłym roku Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło swoje zbiory o kolekcję 32 drzeworytów powstałych w Japonii w latach 1904 - 05. Kolekcja przedstawia unikatowe grafiki ilustrujące epizody z wojny rosyjsko - japońskiej. Wydawano je jako swoiste biuletyny przeznaczone dla obywateli Japonii, ilustrujące na gorąco wypadki wojenne. Ich zadaniem było informować i podtrzymywać patriotyczny zapał Japończyków. Drzeworyty jako wydawnictwa doraźne, odbijane na papierze pośledniej jakości, szybko niszczały lub popadały w zapomnienie, tak że niewiele się ich zachowało do dzisiaj. Te pozyskane przez nasze Muzeum, przedstawiają zmagania żołnierzy i triumf floty japońskiej. Wyłaniający się z nich obraz wojny daleki jest od realizmu. Nie brakuje dramatycznych przedstawień walki wręcz czy monumentalnych wizerunków okrętów pogrążających się w morskich odmętach. Wszystko to oddane z mistrzowską precyzją, utrzymane w charakterystycznej dla japońskiej sztuki drzeworytniczej gamie szarości, błękitów i rdzawej w czerwieni.
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku pragnie zaprezentować publiczności pozyskaną kolekcję drzeworytów w stulecie zakończenia wojny, którą opisują.


"Płomienie na kartach papieru. Japońskie drzeworyty propagandowe z wojny 1904-1905"
Spichlerze na Ołowiance 20.05.2005 - 31.08.2005


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+