Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

O wolność żeglugi

19.06.2007 |

Wyślij wiadomość |


O wolność żeglugi

Postaci bohaterskich admirałów, zaciekłe wojny prowadzone ze Szwecją i pamiętne bitwy o wolną żeglugę na Bałtyku są tematem wystawy "O wolność żeglugi. Admiralicja holenderska w walce o dostęp do Bałtyku w XVI-XVII wieku", którą będzie można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance od 20 czerwca 2007 r.

Ekspozycja prezentuje przełom XVI i XVII wieku, gdy Niderlandy przeżywały rozkwit marynarki wojennej i floty handlowej, a Polska była "spichlerzem Europy".

Wystawa przypomina postaci XVII-wiecznych admirałów, dzięki którym Holandia uzyskała dogodne warunki do wejścia na Bałtyk, a tym samym możliwość nieograniczonego handlu z krajami nadbałtyckimi. Część wystawy poświęcona została wymianie handlowej z Gdańskiem.

Na ekspozycji w Centralnym Muzeum Morskim pokazane zostaną zbroje admiralskie, różnego rodzaju broń, malarstwo marynistyczne, przedmioty codziennego użytku, pamiątki związane z zachodniofryzyjską admiralicją i wiele innych interesujących zabytków.

Wystawa powstała we współpracy z Westfries Museum w Hoorn.


"O wolność żeglugi. Admiralicja holenderska w walce o dostęp do Bałtyku w XVI-XVII wieku"
Spichlerze na Ołowiance 20.06.2007 – 2.09.2007r.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+