Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Na spotkanie morza

29.05.2009 |

Wyślij wiadomość |


Na spotkanie morza

Prawdziwa gratka dla miłośników marynistycznych płócien! Od 29 maja 2009 r. w Spichlerzach na Ołowiance wystawa "Na spotkanie morza" – VII z kolei prezentacja z cyklu "Polscy artyści o morzu". Na ekspozycji dorobek założyciela Koła Marynistów Polskich Włodzimierza Nałęcza oraz najwybitniejszych członków Koła: Wojciecha Weissa, Franciszka Szwocha, Wacława Zaboklickiego i Emila Lindemana.

Wystawa poświęcona jest grupie artystów działających w ramach Koła Marynistów Polskich przy Polskim Towarzystwie Artystycznym, które powstało w roku 1922 z inicjatywy Włodzimierza Nałęcza, artysty i zaangażowanego w promocję spraw morskich działacza. Działalność Koła wyrażała się w organizacji wystaw, w salach warszawskiej Zachęty, jak też w innych centrach wystawienniczych w całej Polsce. Powszechny entuzjazm wobec odzyskania przez wolną Polskę dostępu do morza sprawił, że w wystawach tych udział brali artyści najróżniejszych orientacji twórczych, od tradycyjnie malujących realistów, jak Franciszek Szwoch, po zwolenników nowoczesnych trendów formalnych, jak Wojciech Weiss.

Tematyka prezentowanych prac obejmuje pejzaże morskie, zwłaszcza z okolic letniej pracowni Włodzimierza Nałęcza w Lisim Jarze koło Rozewia, widoki portów i przystani, szczególnie liczne są widoki portu we Władysławowie, sceny z życia rybaków. Nie zabrakło jednak również pejzaży z innych regionów Europy, jak Włochy, Bretania, a nawet Spitsbergen. Wśród prezentowanych prac znalazły się także obrazy o tematyce historycznej, m.in. związane z bitwą pod Oliwa stoczona 28 listopada 1627 roku.

Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych – w tym z kolekcji rodziny Franciszka Szwocha - ze zbiorów CMM i innych muzeów z całej Polski. Wystawie towarzyszy – jak co roku - wydany w CMM katalog.


"Na spotkanie morza"
Spichlerze na Ołowiance 29.05.2009 - 6.09.2009


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+