Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

MORZE - Malarstwo Tadeusza Zaremby

21.03.2006 |

Wyślij wiadomość |


MORZE - Malarstwo Tadeusza Zaremby

Widoki morskie pojawiały się w malarstwie już w starożytności i średniowieczu, były jednak wtedy zazwyczaj tylko tłem dla przedstawiania kompozycji figuralnych i religijnych. Malarstwo marynistyczne w pełni rozwinęło się dopiero w XVII wieku w związku z rozwojem malarstwa krajobrazowego w Holandii. Bardzo popularne było właśnie w Holandii, we Francji, Włoszech, w Anglii, krajach skandynawskich i innych związanych tradycyjnie z żeglarstwem. Marynistyka była ponadto niezwykle ważna dla impresjonistów i postimpresjonistów. Centralne Muzeum Morskie jest instytucją, która od początków swojego istnienia stara się upowszechniać marynistykę, polskich i światowych twórców. Miło nam poinformować o otwarciu nowej wystawy czasowej malarstwa marynistycznego Pana Tadeusza Zaremby. Wystawę będzie można oglądać od 8 kwietnia 2006 roku do 14 maja 2006 w Sali Dolomitowej w Spichlerzach na Wyspie Ołowiance.

Informacje o artyście:
Tadeusz Zaremba urodził się w 1940 roku w Pruszkowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał w roku 1965 dyplom w Katedrze Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, objął posadę kierownika pracowni konserwatorskiej w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Jednocześnie od 1969 roku był stypendystą Instituto Centrale del Restauro di Roma (Centralny Instytut Konserwacji w Rzymie). Od 1977 do 2004 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Mazowieckiego.

Tadeusz Zaremba jest malarzem, konserwatorem, autorem i uczestnikiem wielu wystaw muzealnych.

Rozkochany w morzu, swoje miejsce jako malarz odnalazł właśnie w tematyce marynistycznej. Od 1999 roku jest członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich i bierze udział we wszystkich ogólnopolskich wystawach marynistyki w Krakowie oraz Wystawach Oddziału Mazowieckiego SMP.


"Morze. Malarstwo Tadeusza Zaremby"
Spichlerze na Ołowiance 08.04.2006 - 14.05.2006


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+