Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Magia morza

12.05.2005 |

Wyślij wiadomość |


Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Muzeów Szwedzkich Wschodniego Wybrzeża "Sjofararkusten Smaland - Oland". Tę część Szwecji zwaną Olandią ze Szwecją łączy Cieśnina Kalmarska. Wschodnie wybrzeże Szwecji pokryte jest grubą pokrywą młodych osadów lodowcowych i morskich. Warunki i położenie geograficzne wyspy pozwoliły na rozwinięcie gospodarki morskiej, dzięki czemu Olandia jest jednym z głównych rejonów rybackich Szwecji.

Wystawa pokazuje zwiedzającym trud pracy na morzu, warunki życia rybaków i żeglarzy z tego regionu, a także jednostki, na których pływają. Daje możliwość porównania pracy rybaków polskich i szwedzkich na tym samym morzu, jednak w zupełnie innych warunkach.

Wśród eksponatów znajdziemy zarówno instrumenty nawigacyjne, jak i łodzie i narzędzia rybackie. Całości dopełnia tytuł - "Magia morza", który jest doskonałym wprowadzeniem na ekspozycję poświęconą historii żeglugi i rybołówstwa wschodniego wybrzeża Szwecji.

Zakończenie ekspozycji w Gdańsku planuje się na koniec grudnia 2005 r..
Dodatkową atrakcją, związaną bezpośrednio z wystawą były odwiedziny zabytkowego, szwedzkiego żaglowca "SARPEN", który w dniach 11-14 lipca br. na zaproszenie CMM odwiedził Gdańsk.

Żaglowiec należy do "SJOFARARKUSTEN SMALAND-OLAND".


"Magia morza"
Spichlerze na Ołowiance 17.05.2005 - 31.10.2005


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+