Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Zapraszamy od 8 maja 2021

Ten wpis jest archiwalny.

"Do Abordażu!" – niezwykła wystawa

28.03.2013 |

Wyślij wiadomość |


Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdański Krzysztofa Kucharskiego na wystawie "Do Abordażu!

Scenariusz wystawy powstał na kanwie 4 historycznych wydarzeń: bitwy pod Salaminą (480 r. p.n.e.), bitwy nad Zalewem Wiślanym (1463 r.), bitwy pod Oliwą (1627 r.) oraz współczesnych nam pirackich ataków na jednostki handlowe w rejonie Półwyspu Somalijskiego.

Dzięki starannie przygotowanej scenografii zwiedzający mogą poczuć jak na okręcie wojennym, poznać specyfikę życia i służby na tego typu jednostkach, a także wziąć udział w walce na morzu.

Wszystko za sprawą zrekonstruowanego fragmentu XVII-wiecznego pokładu działowego, na którym znajdują się trzy stanowiska: kopia działa na lawecie z kompletem przyrządów używanych przez puszkarza, oryginalne działo ze szwedzkiego okrętu "Solen" oraz stanowisko interaktywne z kopią lawety i działa, gdzie jest możliwość oddania strzału w kierunku okrętu przeciwnika.

Na wystawie znajdują się cenne przykłady broni białej i palnej z XV, XVI i XVII w. wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku. Ich dopełnieniem są okazy uzbrojenia z kolekcji CMM wydobyte z wraka "Solena", który zatonął w wyniku eksplozji komory prochowej podczas bitwy pod Oliwą. Ekspozycję uzupełniają modele statków i okrętów oraz makiety dotykowe ukazujące stan przed i po bitwie oraz kopie starożytnego i średniowiecznego uzbrojenia. Wśród kopii broni znajduje się broń zaczepna i ochronna greckiego hoplity, perskiego piechura i uzbrojenie XV-wiecznych oddziałów zaciężnych. Kopie broni nie tylko można z bliska obejrzeć, ale również dotknąć i przymierzyć.

W ramach programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie na dzieci i młodzieży czekają lekcje i zajecia, a także cykle wykładów związanych z tematyką wystawy.

Więcej informacji na stronie poświęconej wystawie doabordazu.nmm.pl.


"Do Abordażu!"
Spichlerze na Ołowiance 28.11.2012-29.09.2013


Wystawa "Do Abordażu!"

Wystawa "Do Abordażu!": Fragment śródokręcia okrętu z XVII w. (próba rekonstrukcji), fot. W. Jóźwiak Wystawa "Do Abordażu!": Fragment burty wraka Miedziowca, XIV/XV w., fot. W. Jóźwiak Wystawa "Do Abordażu!": Oryginalna broń z XVI i XVII w., fot. W. Jóźwiak Wystawa "Do Abordażu!": Oryginalne zabytki z XV–XVII w. oraz repliki broni średniowiecznej, fot. W. Jóźwiak Wystawa "Do Abordażu!": Działo komorowe (foglerz) z łożem, kopia z początku XX w., fot. W. Jóźwiak Wystawa "Do Abordażu!": Oryginalna broń z XVI–XVIII w., fot. W. Jóźwiak Wystawa "Do Abordażu!": Fragment burty wraka Miedziowca, XIV/XV w., fot. W. Jóźwiak Otwarcie wystawy "Do Abordażu!" Otwarcie wystawy "Do Abordażu!" Otwarcie wystawy "Do Abordażu!" Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdański Krzysztofa Kucharskiego na wystawie „Do Abordażu!” Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdański Krzysztofa Kucharskiego na wystawie „Do Abordażu!” Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdański Krzysztofa Kucharskiego na wystawie „Do Abordażu!”

Partnerzy