Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Wernisaż wystawy "Puck 10 lutego 1920 oczami świadków"

12.02.2020 |

Wyślij wiadomość |


Kuratorzy wystawy i jej projektanci

9 lutego 2020 roku, w przeddzień setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, w Narodowym Muzeum Morskim odbył się wernisaż wystawy "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". Wystawa dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.


W uroczystym otwarciu wystawy udział wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński, który podkreślił fakt, jak wydarzenia "Niepodległej" wypełniają mapę Polski. - Świętowaliśmy już stulecie powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, trud I Powstania Śląskiego. Teraz spotykamy się na Pomorzu, wspominając stulecie zaślubin Polski z morzem.


Minister Piotr Gliński, nawiązując do wydarzeń sprzed stu lat przywołał postać Antoniego Abrahama, kaszubskiego działacza społecznego i propagatora polskości Pomorza. Minister podkreślił jak ważne jest, abyśmy nie zapominali, że za wielkimi wydarzeniami historycznymi stoi patriotyzm, wysiłek i poświęcenie społeczników takich jak Abraham, ale też zwyczajnych ludzi. - Bez tego poświęcenia, bez wiary w Polskę, nie bylibyśmy dzisiaj wolni i nie spotykalibyśmy się nad polskim morzem – dodał profesor Gliński - Cieszę się, że ta wystawa opowiada o wydarzeniach sprzed wieku oczami świadków. Że tutaj, w Gdańsku, możemy dzisiejszym pokoleniom przedstawiać tamtych zwyczajnych wielkich ludzi.


Jednym z gości przybyłych na wernisaż był Józef Pławski, syn Eugeniusza Pławskiego, komandora Marynarki Wojennej i pierwszego dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych oraz ORP Piorun. To właśnie na rozkaz komandora Pławskiego w 1920 roku podczas zaślubin Polski z morzem na maszt została wciągnięta bandera Marynarki Wojennej


"Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków" to wystawa historyczna. Tworzą ją dzieła sztuki, m.in. obrazy Juliana Fałata, Henryka Uziembło i Zofii Stryjeńskiej oraz oryginalne eksponaty - jak np. kurtka mundurowa generała Józefa Hallera czy miecz podarowany mu przez weteranów Błękitnej Armii. Goście wystawy mogą zobaczyć też archiwalne fotografie i filmy, poznać relacje świadków, pamiątki tamtych wydarzeń i poczuć dynamikę czasów II Rzeczpospolitej.


Otwierając wystawę "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków" dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr Robert Domżał podkreślił, że jest ona ważna dla Muzeum z wielu powodów, a jednym z nich jest fakt, że wernisażem NMM rozpoczyna rok jubileuszowy - Sto lat temu Polska odzyskała Bałtyk, a 60 lat temu powstało nasze Muzeum. Jak widać, ważne rzeczy są zawsze związane z morzem, a ta ekspozycja to nie tylko opowieść o wydarzeniach sprzed wieku, ale też próba spojrzenia na nie z perspektywy czasu i potwierdzenie, że duma narodowa i suwerenność są wartościami uniwersalnymi - dodał dr Robert Domżał.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.


Partnerzy