Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Zapraszamy od 8 maja 2021

Statek muzeum "Sołdek" zamknięty dla zwiedzająch

Uprzejmie informujemy, że statek-muzeum "Sołdek" pozostaje zamknięty dla zwiedzających z powodu prowadzonych prac remontowych.

Ten wpis jest archiwalny.

"Matki i statki" - wystawa na "Sołdku"

12.06.2015 |

Wyślij wiadomość |


Matki i statki

Ogromne ekrany z archiwalnymi filmami z chrztów statków, całe szpalty dokumentalnych materiałów i interaktywne stanowisko, na którym będzie można symbolicznie "rozbić" butelkę o burtę statku. Wszystko to na najnowszej wystawie na statku-muzeum "Sołdek", zorganizowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.

Ceremonia
Z chrztem statków zawsze wiązała się magia. Wikingowie wodowali swoje drakkary po karkach niewolników, wierząc, że siła ludzi przeniesie się na stępkę łodzi. Wieki później dziobnice wodowanych statków polewano winem, żeby zapewnić im pomyślność. Rytuał rozbijania butelki szampana o burtę statku narodził się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Przez wiele lat ceremonii chrztu statku przewodniczyli mężczyźni, żeby w połowie XIX wieku ten przywilej stał się udziałem kobiet.

Prezydentowe i żony
Matkami chrzestnymi często zostają prezydentowe: Anna Komorowska (Pasat), Maria Kaczyńska (Bioton), Jolanta Kwaśniewska (Nawigator XXI) oraz prezydent Gdyni Franciszka Cegielska (A. Abraham i Heros). Wśród matek chrzestnych znalazły się również aktorki Ryszarda Hanin (Lenino), Anna Przybylska (Stena Spirit), pisarki Halina Auderska (Frycz Modrzewski), Alina Centkiewiczowa (Wrocław) lub sportowcy - żeglarka Krystyna Chojnowska Liskiewicz czy multimedalistka olimpijska, Irena Szewińska. Często rolę matki chrzestnej powierzano krewnym patrona jednostki, np.: żonie - Zofia Ledóchowska (Kapitan Ledóchowski), Helena Sołdek (Sołdek) czy córce - Ewa Obrąpolska (Eugeniusz Kwiatkowski).

Symbole i emocje
Każda matka chrzestna podkreśla, że uroczystość nadania imieniu jednostce zawsze jest pełna emocji i wzruszeń. Uwaga zaproszonych gości koncentruje się wówczas na momencie rozbijania butelki o burtę statku i ważnej, krótkiej formule, rozpoczynającej się od słów: "Płyń po morzach i oceanach, rozsławiaj sławę polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaje ci imię...". Mimo upływu lat, postępu techniki, ulepszania technologii budowania statków, rola matki chrzestnej pozostaje niezmienna. Zachowanie symboliki uroczystości, trwałość powiązanych z nią rekwizytów, powtarzalność formuły, wypowiadanej przy ceremonii, ma przynieść statkowi i załodze szczęście i powodzenie.

Zawód - matka chrzestna
Rola matek chrzestnych nie kończy się tylko na ceremoniale. Panie zwykle starają się podtrzymywać kontakt ze swoimi "chrześniakami": gromadzą i przechowują informacje o statkach, wysyłają załodze kartki świąteczne, zbierają zdjęcia z rejsów, dokumentują najważniejsze wydarzenia z "życia" jednostki. Wraz z wejściem do elitarnego klubu matek chrzestnych, obejmują też misję ambasadorowania Polsce morskiej oraz popularyzowania i promocji żeglugi morskiej.

Wystawa
Na wystawie "Matki i statki" zgromadzono eksponaty, które wprost lub pośrednio związane są z działalnością matek chrzestnych. Na podwieszanych u sufitu ogromnych przesuwanych szpaltach – wydrukowano archiwalne zapiski, fragmenty listów, artykuły z gazet, zdjęcia. Stanowiska interaktywne prezentują indywidualne historie matek chrzestnych, których przeżycia i wspomnienia, tworzą kanwę wystawy. Filmy z chrztów poszczególnych jednostek przybliżają emocje związane z tą uroczystością. Zmieniają się plany ekspozycji, płynne są przejścia między rzeczywistością narzędzi, fotografii, dokumentów a ideą budowy statków w ogóle. Od projektowania jednostki, kolejnych faz konstrukcji, wodowania, pierwszych rejsów, ważnych podróży, aż wreszcie odchodzenia do historii – wszystkie etapy w życiu statku, łączy osoba matki chrzestnej.


"Matki i statki"
"Sołdek"
12.06.2015 - 31.10.2017


Partnerzy