Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Żuraw jak nowy

05.12.2007 |

Wyślij wiadomość |


Żuraw jak nowy

Po kilku miesiącach prac konserwatorskich z elewacji Żurawia zniknęły już rusztowania i jego bryłę można podziwiać w całej odnowionej krasie.

Ten najbardziej znany zabytek gdańskiej Starówki, jeden z symboli miasta, został poddany specjalistycznym pracom konserwatorsko - restauratorskim i budowlanym, które rozpoczęły się 19 lipca 2007r.

Centralne Muzeum Morskie, które jest gospodarzem tej unikatowej budowli obronnej i technicznej z końca I połowy XV wieku, uzyskało na ten cel środki finansowe z Programu Operacyjnego "Dziedzictwo Kulturowe" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu 1: Rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych.

Prace, którym został poddany Żuraw doprowadziły do

  • przywrócenia elewacjom Żurawia i jego drewnianemu wyciągowi walorów technicznych, artystycznych i estetycznych
  • zabezpieczyły budowlę przed szkodliwymi działaniami środowiskowymi oraz zagrożeniami biologicznymi
  • zmniejszyły deformację drewnianego wyciągu,
  • odremontowania rozeschniętej zewnętrznej obudowy konstrukcji szybu wyciągu

Były one prowadzone w dwóch etapach :

I. Prace konserwatorsko – restauratorskie elewacji ceglanych, detali kamieniarskich i części drewnianej Żurawia.
Kluczowymi zabiegami w tym zakresie były: oczyszczenie powierzchni elewacji ceglanej, wzmocnienie strukturalne zdezintegrowanej substancji zabytkowej elewacji oraz hydrofobizacja powierzchniowa.
Natomiast w przypadku konserwacji drewnianej części wyciągu Żurawia, zabieg ten polegał na profilaktycznej impregnacji drewna środkami zabezpieczającymi przed atakiem czynników biologicznych oraz impregnatami podnoszącymi odporność pożarową drewna.

II. Prace związane z redukcją istniejących deformacji drewnianego wyciągu Żurawia Gdańskiego.
Deformacja dotyczyła wschodniego fragmentu Żurawia, wystającego w środkowej części poza obrys budynku, podpartego dwoma drewnianymi słupami. Cała wspornikowa część konstrukcji wyciągu ujawniała tendencję do lekkiego przechylania się w kierunku Motławy.Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+