• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Szabla, szpada i garłacz na „Lux in tenebris”

Trwają przygotowania do wystawy czasowej „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”, której podstawowym celem jest popularyzacja i prezentacja materialnego dziedzictwa związanego z dziejami latarnictwa morskiego oraz historią prawa nadbrzeżnego.

„Lux in tenebris” (pol. światło w ciemnościach) – fragment cytatu (w pełnym brzmieniu „Lux in tenebris lucet” pol. światło w ciemnościach świeci) z Ewangelii św. Jana, który został wykorzystany w tytule wystawy, ma w odniesieniu do jej narracji wydźwięk zarówno pozytywny, jak i negatywny. Światło, będące motywem przewodnim ekspozycji, zapalane w latarniach morskich zapewniało żeglarzom bezpieczeństwo i ratunek. Rozpalane natomiast na brzegu morskim przez złoczyńców mogło przynieść śmierć, niewolę oraz utratę majątku i statku.

Jednym z istotnych elementów wystawy, w części poświęconej historii prawa nadbrzeżnego, będzie diorama przedstawiająca morski brzeg. Na piaszczystej plaży wśród rozrzuconych elementów konstrukcyjnych rozbitego statku, znajdą się także kopie broni: szabla, szpada i pistolet- garłacz. Przedmioty te mają ilustrować dramatyczne zdarzenia, które mogły się rozegrać na brzegu. Po katastrofie dochodziło czasami do walki pomiędzy uratowanymi członkami załogi, a nadmorskimi rabusiami chcącymi ograbić rozbitków.


Wystawa „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach” jest organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy udziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Przedsięwzięcie to współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe – priorytet 2 wspieranie działań muzealnych.