Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, za wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Nowy obraz Wygrzywalskiego w zbiorach CMM

03.07.2013 |

Wyślij wiadomość |


Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944), Gdynia, 1925

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup obrazu "Gdynia" Feliksa Michała Wygrzywalskiego.

Datowane na 1925 r. dzieło przedstawia plażę w Gdyni. Widoki polskiego wybrzeża to rzadki temat w twórczości tego artysty, który inspirację czerpał przede wszystkim z pejzaży śródziemnomorskich. Tym cenniejszym nabytkiem jest efektowne studium pejzażowe bałtyckiej plaży późnym, letnim popołudniem.

Obraz będzie docelowo prezentowany w Galerii Morskiej - jedynej w Polsce tak bogatej i różnorodnej ekspozycji malarstwa o tematyce morskiej. Eksponowane są tutaj najcenniejsze dzieła z kolekcji Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, reprezentujące przegląd dokonań w dziedzinie marynistyki malarzy polskich i obcych od XVII do połowy XX w. Wśród wielu znanych nazwisk na szczególną uwagę zasługują: Aleksander Gierymski, Ferdynand Ruszczyc, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss i Władysław Wankie. Pośród malarzy szkół obcych wymienić wypada grono holenderskich marynistów XVII i XVIII w., wśród których prym wiedli Wilhelm van de Velde Mł., Ludolf Bakhuysen i Julius Porcellis. Z kolei wśród prezentowanych artystów XIX stulecia najsłynniejszym jest niewątpliwie Iwan K. Ajwazowski.


Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944), "Gdynia", 1925


   

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+