Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, za wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

"Nad ciepłym morzem"

22.08.2013 |

Wyślij wiadomość |


Nad ciepłym morzem

Tylko do 1 września (niedziela) będzie będzie można oglądać przepiękną wystawę prac Feliksa Michała Wygrzywalskiego w Spichlerzach na Ołowiance. Jest to pierwsza powojenna prezentacja dzieł artysty, pochodzących zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i z kolekcji prywatnych. Obok pejzaży morskich i scen rodzajowych rozgrywających się nad morzem na wystawie znajdą się też kompozycje inspirowane tradycją antyczną, a także dwa unikalne widoki z plaż polskiego wybrzeża – z Gdyni i Jastarni.

Wygrzywalski chętnie stosował efekty świetlne i bogatą, żywą gamę barwną. Jego obrazy charakteryzują się wybitnymi walorami dekoracyjnymi, wyróżnia je wynikająca z biegłości warsztatowej lekkość malowania. Popularność wśród odbiorców zapewnia im niezaprzeczalna uroda i panujący na nich pogodny nastrój. Patrząc na nie widz niemal ulega złudzeniu, że i jego ogrzewają promienie południowego słońca i owiewa łagodna morska bryza.

Jest to 11 wystawa z cyklu "Polscy artyści o morzu", który stanowi rozłożoną na lata prezentację tematyki morskiej w dorobku polskich malarzy działających od połowy XIX w. Jest to seria dorocznych wystaw, organizowanych w CMM w sezonie letnim, prezentujących marynistyczne wątki twórczości poszczególnych artystów lub środowisk artystycznych. Taka koncepcja pozwala na ukazanie szerokiej publiczności marynistyki jako zwartego zespołu zjawisk na tle całokształtu polskiego życia artystycznego.

Życiorys artysty

Wystawie towarzyszy - jak co roku - wydany w CMM katalog.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

   

 


"Nad ciepłym morzem" Feliks Michał Wygrzywalski

Autoportret z paletą na tle morza i portu, Muzeum Narodowe w Warszawie Rybacy neapolitańscy, ok. 1915, Muzeum Narodowe w Krakowie Fale morskie (Capri), 1932, własność prywatna Ciągnienie sieci, 1918-39, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku Cisza morska, 1926, własność: Sopocki Dom Aukcyjny Studium morza, własność: Iwona i Michał Sikora Rybak na lagunie weneckiej, własność prywatna Rybak z Capri, własność: Iwona i Michał Sikora Signorita Castiliana, własność prywatna Połów nad Nilem, po 1906, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+