Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Konserwacja dzieł sztuki

17.09.2008 |

Wyślij wiadomość |


Konserwacja dzieł sztuki

Korzystając z przyznanych środków, przeprowadzono konserwację czterdziestu jeden zabytków, w tym: czterech obrazów olejnych, jedenastu akwarel oraz dwudziestu sześciu zabytkowych prac graficznych ze zbiorów Działu Sztuki Marynistycznej CMM.

Jeden z poddanych konserwacji obrazów to siedemnastowieczne flamandzkie płótno przedstawiające Biblijną Sodomę i Lota opuszczającego płonące miasto wraz z rodziną. Konserwację przeszła też kolekcja dwudziestu szesnastowiecznych miedziorytów z widokami miast i portów Franza Hogenberga i Georga Brauna, a w tej liczbie najstarszy w zbiorach CMM widok Gdańska z 1575 r. Wśród poddanych konserwacji prac znalazł się również zespół akwarel autorstwa Władysława Jarockiego, obrazujących życie i pracę rybaków kaszubskich. Akwarele powstały w latach 1924-26, kiedy artysta spędzał miesiące letnie w nadmorskiej miejscowości Tupadły. W toku konserwacji na odwrocie jednej z akwarel odkryto nieznaną dotąd pracę, przedstawiającą kobietę siedzącą na plaży.

Akwarele po konserwacji można było oglądać na wystawie czasowej "Uczeń i mistrzowie", zorganizowanej z okazji publikacji biografii Michała Leszczyńskiego-Lestera.


Prace konserwatorskie zostały zrealizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa zadania: "Konserwacja pełna zabytków ikonograficznych z kolekcji europejskich scen rodzajowych i widoków portu".


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+