Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Interaktywni "Rybacy w akcji" w Helu

21.12.2016 |

Wyślij wiadomość |


Interaktywni "Rybacy w akcji" w Helu

Pięć stanowisk interaktywnych wzbogaciło wystawę stałą pt. "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej" w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zastosowanym w zabytkowym obiekcie można sprawdzić, jak czują się rybacy na kutrze podczas sztormu, ile trzeba włożyć wysiłku w wybranie sieci z połowem i jakie ryby są poławiane w wodach Bałtyku.

- Stanowiska interaktywne są coraz ważniejszym elementem w przestrzeniach muzealnych. Zainstalowane na nich aplikacje pogłębiają wiedzę prezentowaną na wystawach i angażują zwiedzających do pełniejszego zaangażowania w zwiedzanie – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji w NMM. – Takie stanowiska, doskonale sprawdzają się w naszych oddziałach: Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Teraz kolej na Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Wystawa stała "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej" w helskim Muzeum Rybołówstwa adresowana jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą, historią i kulturą wybrzeża kaszubskiego, zwłaszcza w kontekście dziejów polskiego rybołówstwa morskiego. Dzięki realizacji projektu "Rybacy w akcji", dofinansowanemu z Programu MKiDN "Infrastruktura kultury", wiedzę z tego zakresu zwiedzający będą mogli samodzielnie poszerzyć na stanowiskach interaktywnych. Dzieci w wieku przedszkolnym będą bawiły się przy makiecie portu rybackiego, a stanowisko "Wybieranie sieci rybackiej" angażuje kilka pokoleń, bo wymaga współpracy członków całej rodziny. Natomiast na stanowisku "Symulator przechyłów kutra rybackiego" przekonamy się, jak trudno pracować na sztormującej łodzi.

Głównym celem projektu "Rybacy w akcji" było zwiększenie dostępu i podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej Muzeum Rybołówstwa w Helu przez rozbudowę infrastruktury wystawienniczej. – Kierowaliśmy się hasłem "nauka przez zabawę", bo właśnie ten sposób poznawania nowych dziedzin życia pozwala na pełniejsze i długotrwałe zapamiętywanie nowych wiadomości – dodaje Krystyna Stubińska.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoPartnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+