Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Zakończenie projektu LAGOMAR

08.04.2008 |

Wyślij wiadomość |


Zakończenie projektu LAGOMAR

Dziedzictwo kulturowe Zalewu Szczecińskiego, Wiślanego i Kurońskiego

Z końcem roku 2007 Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zakończyło ponad dwuletnie uczestnictwo w projekcie LAGOMAR (Natural and cultural heritage in the southern baltic sea - challenges and perspectives for regional development), finansowanym z programu UE INTERREG III B.
Głównym celem projektu było poznanie i inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego obszarów Zalewu Szczecińskiego, Wiślanego i Kurońskiego, a także poprawa rozwoju regionalnego w oparciu o turystykę kulturową. Brały w nim udział organizacje z Polski, Niemiec, Litwy i Rosji; cztery uniwersytety, w tym lider projektu Uniwersytet w Rostoku, pięć muzeów, związki gmin nadzalewowych, pojedyncze gminy i organizacje turystyczne.

Jednym z głównych celów polskiej części projektu był rozwój nowej placówki w Kątach Rybackich - Muzeum Zalewu Wiślanego. Na przełomie 2006 i 2007 roku zakończyła się renowacja budynków po byłych warsztatach szkutniczych, gdzie mieszczą się obecnie wystawy czasowe. W 2007 roku toczyły się również prace w warsztatach szkutniczych zorganizowanych w budynku Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Równolegle przygotowano we współpracy ze specjalistami z Polski, Niemiec i Litwy, wystawę posterową pt. "Przeszłość i przyszłość Zalewów południowego Bałtyku".
Wystawa w formie 16 posterów tematycznych będzie prezentowana w instytucjach partnerów projektu, a następnie w innych placówkach kultury państw nadbałtyckich. Obecnie wystawę można oglądać w Składzie Kolonialnym.

Koordynatorem projektu Lagomar z ramienia CMM był dr Robert Domżał - Kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego.

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+