Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Zabytkowa stocznia - plany na przyszłość

17.05.2007 |

Wyślij wiadomość |


Zabytkowa stocznia - plany na przyszłość

Muzeum Zalewu Wiślanego to nowy oddział Centralnego Muzeum Morskiego, który w ubiegłym roku został oficjalnie zatwierdzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Położone w Kątach Rybackich, w gminie Sztutowo, na Mierzei Wiślanej, 60 km od Gdańska działa jako sezonowa placówka muzealna już od 2002 roku. Muzeum zostało zorganizowane w prowizorycznie zaadaptowanych halach szkutniczych, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona dziedzictwu kulturowemu tego regionu, związanemu z lokalnym rybołówstwem, szkutnictwem oraz żeglugą morską i śródlądową.

W 2005 roku gmina Sztutowo i Centralne Muzeum Morskie uczestniczyły w unijnym projekcie Lagomar (Interreg III B) i dzięki środkom pozyskanym z budżetu tego projektu w Kątach zostały przeprowadzone dwukrotnie warsztaty szkutnicze oraz zorganizowano konkurs na projekt architektoniczny nowego muzeum pod nazwą – "Zabytkowa stocznia, Centrum Historii Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich".

Zwycięzcą konkursu został nietypowy projekt, który zakłada postawienie budynku w kształcie łodzi z jedną przeszkloną ścianą. Jego wysokość, ok. 15 metrów, ma pozwolić na ekspozycję oryginalnych łodzi rybackich z podniesionymi żaglami. Jednym z celów inwestycji jest stworzenie warunków do całorocznej pracy muzeum. Dzięki tej budowie nie tylko uda się stworzyć nową ofertę wystawienniczą, ale także opracować innowacyjny program edukacyjny realizowany w halach szkutniczych. Będzie on oparty na interaktywnych zajęciach z zakresu szkutnictwa i powroźnictwa a skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

Wójt Sztutowa wierzy, że nowe muzeum będące wyjątkową atrakcją turystyczną na tym terenie przyciągnie dużą liczbę zwiedzających i zwiększy konkurencyjność gminy na tle pozostałych miejsc Mierzei Wiślanej.

Dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego zyska dzięki tej inwestycji doskonałe miejsce do eksponowania i przechowywania dużej liczby cennych eksponatów stanowiących kolekcję drewnianych łodzi rybackich i narzędzi szkutniczych.

16 maja 2008r. odbyła się w Centralnym Muzeum Morskim konferencja prasowa na której Wójt Gminy Sztutowo i Dyrektor CMM podpisali porozumienie odnośnie przekazania Centralnemu Muzeum Morskiemu działki, na której znajduje się obecnie Muzeum Zalewu Wiślanego, a w przyszłości powstanie zabytkowa stocznia, Centrum Historii Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+