Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Zapraszamy od 8 maja 2021

Ten wpis jest archiwalny.

Europejski Festyn Morski

25.05.2011 |

Wyślij wiadomość |


Europejski Festyn Morski

W dniach 20-22 maja 2011 r. na nabrzeżu Ołowianki odbyła się barwna impreza plenerowa pod hasłem Europejski Festyn Morski. Na rozświetlonej słońcem wyspie, nad brzegiem Motławy, w sercu starego portu, przy dźwiękach szant spotkali się miłośnicy żagli i morskich opowieści. Imprezę zorganizowało Miasto Gdańsk oraz Centralne Muzeum Morskie oraz w ramach unijnego projektu SeaSide.

Największą atrakcją programu był niewątpliwie pokaz rzemiosła szkutniczego. Szkutnicy z Niemiec, Szwecji i Polski kontynuowali budowę tradycyjnej drewnianej łodzi, przetransportowanej z Rostoku. Przed główną siedzibą CMM, wokół trzech zabytkowych Spichlerzy, zostały wyeksponowane gotowe drewniane jednostki sportowo-rekreacyjne a na gości czekało wiele atrakcji: splatanie lin, szycie i farbowanie żagli, budowa żaglówki typu KUN. Dzieci mogły wziąć udział we wspólnym malowaniu wielkoformatowego obrazu marynistycznego "Bitwa pod Oliwą" lub poszukiwać zabytków ukrytych w skrzyni z piaskiem. Stanowisko archeologiczne cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie mniejsze uznanie zyskał specjalny program edukacyjny w salach muzealnych pt. "Życie na statku i okręcie". Na SOŁDKU można było spotkać nurka, który opowiadał o pracach podwodnych i pokazywał profesjonalny sprzęt do nurkowania. Była też możliwość własnoręcznego wykonania pamiątek, np. wybicia monety, zrobienia zdjęcia na tle monidła morskiego, wypalenia imienia na drewnie szkutniczym. Festyn obfitował poza atrakcjami morskimi w konkursy i nagrody, ale przede wszystkim w gości. Nabrzeże Ołowianki tętniło życiem – przed Spichlerzami zacumował gościnnie żaglowiec litewski BRABANDER. Gdańska marina roiła się od jachtów, na Motławie zaś w sobotnie popołudnie można było podziwiać las masztów – wielu zwiedzających obserwowało z pokładu statku-muzeum SOŁDEK paradę jednostek, jaką zainaugurowano tegoroczny sezon żeglarski. Wprawdzie rudowęglowiec nie przeżywał takiego oblężenia jak w czasie tegorocznej Nocy Muzeów, na brak frekwencji nie można narzekać - w sobotę i niedzielę Spichlerze oraz SOŁDEK odwiedziło ponad 3500 osób. Europejski Festyn Morski zamknął obchody Europejskiego Dnia Morza w Gdańsku.

 


Partnerzy