Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Zapraszamy od 8 maja 2021

Ten wpis jest archiwalny.

Archeologia podwodna w Polsce

11.07.2011 |

Wyślij wiadomość |


Archeologia podwodna w Polsce

Na wystawie czasowej Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia dziedzinę, w której było w Polsce pionierem i pozostaje nadal liderem. Prezentuje najciekawsze stanowiska i wraki eksplorowane przez muzealnych archeologów. Są to: średniowieczny port w Pucku, Miedziowiec (XV w.), SOLEN (XVII w.), GENERAL CARLETON (XVIII w.), W-27 (XVIII w.), LORELEY (XIX w.), i ARNGAST (XX w.). Na ekspozycji oglądać można oryginalne zabytki wydobyte z wraków i zakonserwowane w pracowni CMM oraz wiele zdjęć ukazujących m.in. pracę i sprzęt archeologów podwodnych na poszczególnych stanowiskach. Wystawie towarzyszy film przedstawiający badania podwodne na wraku dwudziestowiecznego niemieckiego holownika ARNGAST.

Dzięki wystawie zwiedzający będą mogli dowiedzieć się i zobaczyć jak – dzięki wysiłkom konserwatorów – wyglądają kilkusetletnie zabytki wydobyte z wraków i poznać historię – często dramatyczną – statków i okrętów, których żywot zakończył się na dnie Bałtyku.

Zanurkuj więc z nami w podwodną historię!


Wystawa "Archeologia podwodna w Polsce" powstała w ramach ekspozycji "1 morze–4 opowieści" zrealizowanej dzięki projektowi Unii Europejskiej SeaSide. Tworzyły ją 4 części przygotowane przez muzea morskie uczestniczące w projekcie: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Morskie w Rostoku, Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie i Litewskie Muzeum Morskie w Kłajpedzie. Obecnie, po zakończeniu projektu, poszczególne części wystawy prezentowane są w macierzystych placówkach.


"Archeologia podwodna w Polsce"
Muzeum Wisły w Tczewie 11.07.2011 - 02.07.2014


Partnerzy