• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii

Dobiegł końca projekt „Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Projekt zachowania i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego ze szkutnictwem”.

Projekt był prowadzony od jesieni 2013 roku przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku razem z Hardanger&Voss Muzeum w Utne oraz z Norweskim Dyrektoriatem ds. Dziedzictwa Kulturowego (Riksantikvaren) z Oslo. W ramach programu pracownicy Muzeum brali udział w szkoleniach w norweskiej stoczni w miejscowości Norheimsund, poznając tradycyjne metody szkutnictwa, powroźnictwa oraz podstawy remontu małych łodzi drewnianych. NMM przygotowało z kolei program edukacyjny, który będzie wdrażany w obu krajach. W sierpniu łączone ekipy NMM i Hardanger Fartovernsenter pojechały promować projekt na festiwalu „Hanse Sail” w Rostocku.

Pod koniec września gościliśmy naszych norweskich partnerów w Muzeum Zalewu Wiślanego. Powroźniczka Tina Kierland i szkutnik Peter Helland-Hansen wzięli udział w konferencji prasowej, wieńczącej projekt, a potem udali się do Kątów Rybackich, aby razem z pracownikami NMM uczyć dzieci ze szkoły podstawowej w Sztutowie tradycyjnych technik szkutniczych i powroźniczych.

– Skręcaliśmy na torze powroźniczym liny i budowaliśmy poszycie drewnianej łodzi – mówi dr Robert Domżał, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego, kierujący „projektem norweskim”. – W Norwegii dużą uwagę przywiązuje się do tradycyjnych rzemiosł, które kształtowały pokolenia. Razem z załogą z Hardanger Fartovernsenter chcieliśmy pokazać dzieciom jak ważna jest historia rzemiosła wykonywanego przez ich ojców, dziadków i pradziadków.

Jesienią tego roku Dział Edukacji NMM będzie prowadził także wyjątkowe zajęcia z zakresu rzemiosł morskich dedykowane dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej.


„Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Projekt zachowania i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego ze szkutnictwem”, w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014. 90% finansowania EOG, 10% MKiDN.