Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii

Dobiegł końca projekt "Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Projekt zachowania i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego ze szkutnictwem".

Projekt był prowadzony od jesieni 2013 roku przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku razem z Hardanger&Voss Muzeum w Utne oraz z Norweskim Dyrektoriatem ds. Dziedzictwa Kulturowego (Riksantikvaren) z Oslo. W ramach programu pracownicy Muzeum brali udział w szkoleniach w norweskiej stoczni w miejscowości Norheimsund, poznając tradycyjne metody szkutnictwa, powroźnictwa oraz podstawy remontu małych łodzi drewnianych. NMM przygotowało z kolei program edukacyjny, który będzie wdrażany w obu krajach. W sierpniu łączone ekipy NMM i Hardanger Fartovernsenter pojechały promować projekt na festiwalu "Hanse Sail" w Rostocku.

Pod koniec września gościliśmy naszych norweskich partnerów w Muzeum Zalewu Wiślanego. Powroźniczka Tina Kierland i szkutnik Peter Helland-Hansen wzięli udział w konferencji prasowej, wieńczącej projekt, a potem udali się do Kątów Rybackich, aby razem z pracownikami NMM uczyć dzieci ze szkoły podstawowej w Sztutowie tradycyjnych technik szkutniczych i powroźniczych.

- Skręcaliśmy na torze powroźniczym liny i budowaliśmy poszycie drewnianej łodzi - mówi dr Robert Domżał, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego, kierujący „projektem norweskim”. - W Norwegii dużą uwagę przywiązuje się do tradycyjnych rzemiosł, które kształtowały pokolenia. Razem z załogą z Hardanger Fartovernsenter chcieliśmy pokazać dzieciom jak ważna jest historia rzemiosła wykonywanego przez ich ojców, dziadków i pradziadków.

Jesienią tego roku Dział Edukacji NMM będzie prowadził także wyjątkowe zajęcia z zakresu rzemiosł morskich dedykowane dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej.

Więcej informacji na temat projektu


"Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Projekt zachowania i promocji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego ze szkutnictwem", w ramach Programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego", współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014. 90% finansowania EOG, 10% MKiDN.   

 

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+