Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, za wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Fjord i szkutnictwo na Hanse Sail

14.08.2014 |

Wyślij wiadomość |


Fjord i szkutnictwo na Hanse Sail

Cztery dni pracownicy z Narodowego Muzeum Morskiego spędzili na festiwalu żeglarskim Hanse Sail w Rostocku, promując, w ramach projektu "Morskie dziedzictwo kulturowe Polski i Norwegii", tradycyjne techniki rzemiosł morskich.

Hanse Sail to największy zlot tradycyjnych łodzi i statków muzealnych w Niemczech, a także ważna impreza wystawiennicza i targowa, która ma na celu wspieranie rozwoju  europejskiej turystyki morskiej na Bałtyku oraz zachowanie wspólnego dziedzictwa morskiego. W tym roku w festiwalu wzięło udział ponad 200 historycznych łodzi, a stoiska odwiedziło około miliona gości.

Połączone ekipy Narodowego Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Hardanger Fartovernsenter (oddział Hardanger&Voss Muzeum w Utne - norweski partner projektu) prezentowały w Rostocku tradycyjne techniki szkutnicze. Muzealnicy demonstrowali sposoby łączenia klepek poszycia łodzi na zakładkę, techniki nitowania poszycia i przygotowywania klepek. Pokazy skręcania lin i budowania "na żywo" modelu drewnianej łodzi cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród gości festiwalu i niemieckich mediów. Prezentowano też typową łódź norweską tzw. "strandebarmar", którą podczas festiwalu uroczyście zwodowano i ochrzczono mianem "Fjord".


Projekt realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009 – 2014 w ramach programu pn. "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego".
Dofinansowano również ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

   

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+