Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, za wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Dobre praktyki w Gratangen

05.06.2014 |

Wyślij wiadomość |


Dobre praktyki w Gratangen

W drugiej połowie maja 2014 roku w Północno-Norweskim Centrum Renowacji Statków (North Norwegian Ship Preservation Center) w Gratangen koło Narviku odbyły się warsztaty poświęcone nowoczesnym technikom dokumentacji zabytkowych jednostek pływających. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów projektu "Morskie Dziedzictwo Kulturowe Polski i Norwegii". Głównym organizatorem spotkania była Dyrekcja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Norwegii Riksantikveren z Oslo.

Centrum Renowacji Statków w Gratangen utrzymuje się z prac komercyjnych, związanych z remontem silników łodziowych, prowadzonych na zlecenie prywatnych inwestorów oraz z dotacji z Riksantikveren.

Warsztaty, które odbyły się w dniach 19-23 maja, poświęcone były głównie metodzie dokumentacji statków za pomocą fotogrametrii, stosowanej przez pracowników tamtejszego ośrodka. W części teoretycznej omówiono właściwości sprzętu fotograficznego, metodykę fotografowania, a także program komputerowy używany do obróbki uzyskanych zdjęć. Zwrócono też uwagę na sposób znakowania obiektów w celu uzyskania stałego punktu odniesienia i późniejszego skoordynowania pozyskanych zdjęć w trójwymiarowej przestrzeni za pomocą programu komputerowego Agisoft PhotoScan.

W czasie zajęć praktycznych wykonana została seria zdjęć prostej łodzi, które poddano obróbce komputerowej. W ten sposób powstała trójwymiarowa wizualizacja sfotografowanego obiektu z wszystkimi szczegółami faktury powierzchni oraz odwzorowaniem elementów na nim się znajdujących. Obraz łodzi mógł być łatwo obracany w każdym kierunku, a obrót nie powodował jego zniekształceń czy zaniku fragmentów wizerunku. Przestrzenny komputerowy model jednostki mógł zostać poddany dalszej obróbce w celu uzyskania np. linii teoretycznych.

W ramach dalszych zajęć oprowadzono uczestników spotkania po ośrodku, gdzie znajdują się warsztaty oraz stocznia, w której remontowane i odrestaurowane są stare jednostki pływające.


W załącznikach można zapoznać się z dokumentami dotyczącymi metod dokumentacji tradycyjnych łodzi.

Prezentacja porównawcza na temat technik dokumentacji technik dokumentacji zabytkowych łodzi i statków w Polsce i Norwegii
Program zajęć edukacyjnych
Karty zadań
The programme of educational activities (EN)
Veiledning i dokumentasjon av flytende kulturminner (NO)


Projekt realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009 – 2014 w ramach programu pn. "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego".
Dofinansowano również ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

   

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+