• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Festyn rodzinny z okazji otwarcia nowej wystawy stałej na „Sołdku”

W sobotę, 9 października 2021 r. od 12:00 do 18:00 zapraszamy na wielkie otwarcie nowej wystawy stałej na statku-muzeum „Sołdek” i zorganizowany z tej okazji festyn rodzinny. Nasi goście, powitani przez sięgających nieba marynarzy na szczudłach, zwiedzą rudowęglowiec za symboliczną złotówkę. Moc atrakcji, gra z nagrodami, muzyka, balony oraz słodka wata cukrowa i krówki umilą ten wyjątkowy dzień!

– Na festyn rodzinny przygotowaliśmy specjalną grę statkową z upominkami, która składa się różnorodnych zabaw. – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Każdy znajdzie rozrywkę dla siebie! Chętni sprawdzą się w roli stoczniowców: przymierzą maskę spawacza i zbudują własny statek z klocków, lub marynarzy: wywołają „dowódcę” przez walkie-talkie oraz zbudują i uruchomią rurę głosową. Fanów wirtualnej rzeczywistości zaprosimy do zwiedzenia niedostępnych przestrzeni „Sołdka”. Na miłośników gier czekać będzie statkowe domino, a także marynistyczne gry: pamięciowa i karciana.

Najważniejszym punktem wizyty, atrakcją nad atrakcjami, będzie nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4. Ekspozycja odkryje przed gośćmi świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym zawiązane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Zaprezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał „Sołdek” i w jakich był eksploatowany. Gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne urozmaicą zwiedzanie. Podnosząc słuchawki telefoniczne, goście posłuchają opowieści o losach statku; siadając w małych salkach kinowych i oglądając historyczne filmy dokumentalne, zobaczą jak po wojnie odradzał się polski przemysł okrętowy, a zapoznając się z obrazami filmowymi emitowanymi na ekranach, poznają charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów. – Umożliwiliśmy zwiedzającym bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami. – mówi Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMM –Uwydatniliśmy również elementy konstrukcji „Sołdka” poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz, a także zastosowaliśmy ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, które tworzą niezwykły klimat.

„Sołdek” jest gdańską ikoną, stałym elementem nabrzeża wyspy „Ołowianka” i jedną z najbardziej popularnych turystycznych destynacji w regionie. Jego remont oraz organizacja nowej wystawy stałej były możliwe dzięki projektowi „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”. – Cieszymy się, że możemy zaprosić na otwarcie nowej wystawy naszych najważniejszych gości, czyli zwiedzających – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM.

Wejście na statek-muzeum „Sołdek” w sobotę będzie możliwe do godziny 17:00. Kasy biletowe również będą czynne do 17:00.

Patronat medialny nad wystawą objęły TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl.


Projekt „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji