Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Kompleks muzealny nad Motławą

Muzea Szlaku Wisły

Rok 2017 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób upamiętniona została 550. rocznica tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W wyniku postanowień kończącego polsko-krzyżacką wojnę II pokoju toruńskiego z 1466 r. Polska zyskała panowanie nad całym żeglownym biegiem Wisły; w 1467 r. mógł się zatem odbyć pierwszy, nieograniczony spław wiślany. W celu uczczenia tego faktu w ramach projektu Rok Rzeki Wisły 2017 planowana jest realizacja wielu przedsięwzięć z dziedziny kultury, sportu, turystyki, techniki, ekologii itp. o zasięgu ogólnokrajowym, a nawet międzynarodowym.

Wśród tych działań nie może zabraknąć nadwiślańskich muzeów, będących depozytariuszami ważnych elementów przeszłości Wisły – zapomnianej drogi i drogowskazu, przeszkody i osłony militarnej, żywicielki i niszczycielki, inspiracji artystów i symbolu polskości. Dlatego powstał projekt utworzenia sieci pod nazwą "Muzea Szlaku Wisły", w ramach której będziemy organizować i koordynować nasze "wiślane" przedsięwzięcia.

Koncepcja Muzeów Szlaku Wisły wywodzi się z idei "Muzeów na Szlaku Wisły", którą wysunęło w 2000 r. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Do naszej inicjatywy przystąpiły 22 muzea z całej Polski i mamy nadzieję, że nie jest to liczba ostateczna. 20 lutego 2017 r. na naszej stronie opublikujemy mapę Muzeów Szlaku Wisły oraz kalendarium przygotowanych przez te muzea wydarzeń wiślanych. Zachęcamy Państwa do poznania naszych placówek i dowiedzenia się, co takiego przygotowaliśmy w ramach Roku Rzeki Wisły.


Strona www Roku Rzeki Wisły: www.rokwisly.pl
Koordynator projektu MSW: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Kontakt: Jadwiga Klim j.klim@nmm.pl


Toruńska inauguracja Roku Rzeki Wisły 2017 (24.10.2016)
Poczta Polska uczestniczy w obchodach Roku Rzeki Wisły 2017 (10.02.2017)
Konferencja inauguracyjna Muzeów Szlaku Wisły (20.02.2017)
Muzea Szlaku Wisły i kalendarium "okołowiślanych" wydarzeń przygotowanych przez muzea (20.02.2017)
Strona internetowa "Muzea Szklaku Wisły" (20.02.2017)
"Muzea Szlaku Wisły" - konferencja inaugurująca (21.02.2017)
Film promujący Rok Rzeki Wisły 2017 (8.03.2017)

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+