Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Prom "Motława" - 27.09.2021 - 05.10.2021

Uprzejmie informujemy, że w dniach 27.09.2021 - 05.10.2021 prom „Motława” nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy.

Interaktywna wystawa dla dzieci "Ludzie-Statki-Porty"

26.04.2012 |

Wyślij wiadomość |


Interaktywna wystawa dla dzieci "Ludzie-Statki-Porty"

Wystawa zajmuje powierzchnię blisko 400m2. Została przygotowana w taki sposób, aby młodzi zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach.

Ekspozycja składa się z pięciu działów: "Morze – środowisko i technika" – tu można się dowiedzieć, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna oraz obejrzeć na nieboskłonie konstelacje nieba północnego. Stanowiska drugiego działu ("Budowa statku") pozwalają wcielić się w rolę kapitana i dowodzić jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. W pobliżu znajduje się również makieta żaglowca o długości 7 m oraz basen ze sterowanymi modelami różnego typu jednostek pływających.

Dzięki wizycie w dziale "Praca w porcie" poznamy tajniki życia portu, dowiemy się, jak funkcjonuje terminal kontenerowy oraz co można załadować do wnętrza kontenera. Inną atrakcją tej części wystawy jest multimedialne stanowisko prezentujące latarnie morskie polskiego wybrzeża.

Kolejny dział opowiada o codzienności życia ludzi morza. Dzieci będą mogły bliżej poznać cechy marynarskiego życia i przebrać się za marynarza, kapitana, a nawet... pirata. Tutaj również dowiedzą się więcej o ratownictwie morskim, będą mogły założyć kamizelki ratunkowe i dokładnie obejrzeć w pełni wyposażoną tratwę ratunkową.

Piąty dział wystawy opowiada o archeologii podwodnej. Przygotowano tu "podwodne stanowisko" z dzwonem nurkowym i podstawowym sprzętem do badań archeologicznych. Młodzi odkrywcy dowiedzą się na czym polega praca archeologa podwodnego i będą mogli odszukać zakopane w piaszczystym dnie skarby. Dużą atrakcją będzie też możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza, a także poznanie działania echosondy.


Partnerzy