Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Wykład w Ośrodku Kultury Morskiej

24.09.2013 |

Wyślij wiadomość |


Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku

"Wrak okrętu SOLEN i eksploracja zabytków" to tytuł dzisiejszego wykładu, który wygłosi dr Elżbieta Wróblewska, kierownik Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego CMM.

Okręt brał udział w zwycięskiej dla Polski bitwie pod Oliwą. W jej trakcie doszło do abordażu "Solena" z polskim okrętem "Wodnik". Nie chcąc poddać jednostki, Szwedzi wywołali eksplozję w komorze prochowej, w wyniku której okręt zatonął. Dzięki badaniom wraka, po ponad 380 latach można odtworzyć życie załogi na okręcie z I połowy XVII wieku. Wykład przybliży dzieje jednostki od zatonięcia aż do przypadkowego odkrycia w 1969 roku. Przedstawione będą też okoliczności odkrycia wraka, zaplecze badawcze i charakter pionierskich w tamtych czasach archeologicznych badań podwodnych. Pokazana będzie droga zabytków od wydobycia z dna morskiego po umieszczenie ich na wystawie. Ponadto zostanie zaprezentowana kolejność ich odkrywania w kontekście eksploracji wraka oraz ich kluczowa rola w identyfikacji okrętu "Solen".

ZAPRASZAMY
Ośrodek Kultury Morskiej, sala konferencyjna, 24 września 2013 roku, godz. 17:00.
wstęp wolny


Wrak okrętu "Solen" i eksploracja zabytków

Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+