Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Przede wszystkim kapitan

08.04.2014 |

Wyślij wiadomość |


Przede wszystkim kapitan

"W życiu trzeba być kapitanem własnej duszy", mawiał kapitan Karol Olgierd Borchardt. W czwartek, 10 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na film dokumentalny o życiu najsłynniejszego polskiego pisarza marynisty, nawigatora i wykładowcy, "Kapitan własnej duszy".

Karol Olgierd Borchardt pochodził z Wilna, ale w latach 20. XX wieku ukończył Szkołę Morską w Tczewie. Od 1938 roku, będąc aktywnym kapitanem żeglugi, rozpoczął pracę w gdyńskiej Szkole Morskiej. Z tym miastem związany był do śmierci w 1986 roku i tu napisał swoje najważniejsze książki. Powieści Borchardta: "Znaczy kapitan", "Szaman morski", "Krążownik spod Somosierry" i "Kolebka nawigatorów" to pozycje obowiązkowe dla wielbicieli tematyki morskiej.

Realizacja "Kapitana własnej duszy" trwała, z różnych przyczyn, prawie 40 lat. Dokument łączy zdjęcia archiwalne ze zdjęciami współczesnymi, wspomnienia i teraźniejszość. Przewijają się tu anegdoty i opowieści Borchardta o generale Zaruskim, o przygodzie kapitana z żaglowcem Dar Pomorza oraz o zakazie pływania jaki otrzymał po powrocie do Polski w 1949 roku. Poznajemy ważnych dla Borchardta ludzi – m.in. kapitana Jurkiewicza i kapitana Mamerta Stankiewicza. Kapitana wspominają jego uczniowie oraz osoby, które go znały. "Karol Borchardt był naprawdę człowiekiem niezwykłym: mówił biegle pięcioma językami, prócz literatury zajmował się malarstwem i rzeźbą. Był przez lata wykładowcą astronawigacji, chyba najtrudniejszego przedmiotu w Szkole Morskiej" (..) był najbardziej prawym człowiekiem z prawych opowiada Michał Dąbrowski, reżyser dokumentu.

Gościem pokazu będzie reżyser dokumentu Michał Dąbrowski, zapalony żeglarz i dziennikarz przez wiele lat związany z gdańskim oddziałem Telewizji Polskiej oraz Ewa Ostrowska, wieloletnia asystentka Karola Borchardta.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+