Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Ogień niebiański i ogień z nieba

24.09.2015 |

Wyślij wiadomość |


Ogień niebiański i ogień z nieba. Wybrane średniowieczne pojęcia i wyobrażenia dotyczące ognia w sztuce gotyckiej

Jak symbolika ognia – ujarzmionego fundamentu naszej cywilizacji – manifestowała się w sztuce. Jakie skojarzenia budził ogień u mistrzów średniowiecznych i jak współgrały światło i ciemność w malarstwie. Zapraszamy na wykład dr Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej, która opowie o wybranych średniowiecznych pojęciach i wyobrażeniach dotyczących ognia w sztuce gotyckiej.

Wykład, który odbędzie się 29 września, będzie ostatnim spotkaniem w ramach cyklu otwartych wykładów towarzyszących wystawie "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach". Na poprzednim spotkaniu w dniu 25 sierpnia nasi goście wysłuchali wykładu Pana prof. dr. hab. Antoniego Komorowskiego pt. "Szwedzkie światła w ciemności".

Pani dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, której wykład zakończy cykl, jest kustoszem dyplomowanym w Dziale Sztuki Marynistycznej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jest organizatorką i współorganizatorką wielu wystaw krajowych i zagranicznych, m.in. trwającego od 2003 r. cyklu "Polscy artyści o morzu", poświęconego dorobkowi polskich malarzy XIX i XX w. w dziedzinie szeroko pojętej marynistyki, a także zorganizowanej w Muzeum Portu w Bremie w 2008 r. wystawy "Okno na świat. Porty Gdańska i Gdyni w malarstwie XX wieku". Jest autorką publikacji naukowych, m.in. studium z dziejów ikonografii średniowiecznej zatytułowanego: "Timor Maris. Lęk człowieka przed żywiołem wodnym w gotyckim malarstwie polskim" i współautorką "Katalogu zbiorów malarstwa i rysunku Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku" oraz serii katalogów wystaw z cyklu "Polscy artyści o morzu". Monika Jankiewicz-Brzostowska publikuje też teksty o charakterze popularyzatorskim oraz przekłady z języka angielskiego, m.in. "Michał Leszczyński Lester. Marynarz i artysta", autorstwa K. J. Jonesa.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie we wtorek 29.09.2015 roku o godzinie 17:00 do Ośrodka Kultury Morskiej - oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - wstęp wolny.


Ekspozycja "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach" współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska.Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+