• Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich dniach 23-24.04.2024 r. będzie zamknięte dla zwiedzających.
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

O latarniach, ogniu i światłach w ciemności

30 czerwca 2015 roku rozpoczynamy cykl otwartych wykładów towarzyszących wystawie „Lux in tenebris. Światło w ciemnościach”. Wystawę do końca września można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance.

Wykłady będą się odbywały w każdy ostatni wtorek miesiąca, do września bieżącego roku. Zaproszeni goście przedstawią najciekawsze zagadnienia dotyczące historii nawigacji morskiej, latarnictwa morskiego w Polsce i na świecie oraz przedstawień ognia w sztuce gotyckiej. Cykl otworzy prelekcja Apoloniusza Łysejko zatytułowana „Ponowne narodziny latarni – Rozewie II”.

Komandor Apoloniusz Łysejko jest znawcą i propagatorem historii latarnictwa morskiego. Do 2004 r. związany był z Administracją Morską, jako dyrektor Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej oraz dyrektor ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni. Obecnie jest wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Służb Oznakowania Nawigacyjnego oraz autorem wielu publikacji poświęconych historii latarni morskich.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie we wtorek, 30 czerwca 2015 roku o godz. 17:00 do Ośrodka Kultury Morskiej – wstęp wolny.

Program wykładów:
30 czerwca 2015 r. – Apoloniusz Łysejko „Ponowne narodziny latarni – Rozewie II”
28 lipca 2015 r. – dr Iwona Pietkiewicz „Światła i obsługa duńskich latarniowców”
25 sierpnia 2015 r. – prof. dr hab. Antoni Komorowski „Szwedzkie światła w ciemności”
29 września 2015 r. – dr Monika Jankiewicz – Brzostowska „Średniowieczne pojęcia i wyobrażenia dotyczące ognia w sztuce gotyckiej”


Ekspozycja współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska. Patronat nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.