Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

O latarniach, ogniu i światłach w ciemności

25.06.2015 |

Wyślij wiadomość |


O latarniach, ogniu i światłach w ciemności

30 czerwca 2015 roku rozpoczynamy cykl otwartych wykładów towarzyszących wystawie "Lux in tenebris. Światło w ciemnościach". Wystawę do końca września można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance.

Wykłady będą się odbywały w każdy ostatni wtorek miesiąca, do września bieżącego roku. Zaproszeni goście przedstawią najciekawsze zagadnienia dotyczące historii nawigacji morskiej, latarnictwa morskiego w Polsce i na świecie oraz przedstawień ognia w sztuce gotyckiej. Cykl otworzy prelekcja Apoloniusza Łysejko zatytułowana "Ponowne narodziny latarni - Rozewie II".

Komandor Apoloniusz Łysejko jest znawcą i propagatorem historii latarnictwa morskiego. Do 2004 r. związany był z Administracją Morską, jako dyrektor Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej oraz dyrektor ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni. Obecnie jest wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Służb Oznakowania Nawigacyjnego oraz autorem wielu publikacji poświęconych historii latarni morskich.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie we wtorek, 30 czerwca 2015 roku o godz. 17:00 do Ośrodka Kultury Morskiej - wstęp wolny.

Program wykładów:
30 czerwca 2015 r. - Apoloniusz Łysejko "Ponowne narodziny latarni - Rozewie II"
28 lipca 2015 r. – dr Iwona Pietkiewicz "Światła i obsługa duńskich latarniowców"
25 sierpnia 2015 r. – prof. dr hab. Antoni Komorowski "Szwedzkie światła w ciemności"
29 września 2015 r. – dr Monika Jankiewicz – Brzostowska "Średniowieczne pojęcia i wyobrażenia dotyczące ognia w sztuce gotyckiej"


Ekspozycja współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za projekt aranżacji wystawy oraz jej realizację odpowiada Grzegorz Domowicz z firmy DADO s.c. Dakszewicz Domowicz z Gdańska. Patronat nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+