Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Morska technika wojskowa w średniowieczu

23.08.2013 |

Wyślij wiadomość |


Morska technika wojskowa w średniowieczu

W kolejnym wykładzie towarzyszącym wystawie "Do Abordażu!", na który zapraszamy już w najbliższy wtorek, dr hab. Waldemar Ossowski, pracownik Działu Badań Podwodnych CMM przedstawi ostatnie wyniki badań z zakresu archeologii morskiej w Europie Północnej, prowadzone w ostatnich dekadach. Umożliwiły one rekonstrukcję wyglądu oraz właściwości żeglugowych szeregu odkrytych wraków dawnych jednostek pływających z okresu średniowiecza, z akwenu Morza Bałtyckiego i Północnego. Pozostałości archeologiczne wyraźnie pokazują, że już w wiekach średnich morze nie stanowiło przeszkody, ale umożliwiało podejmowanie dalekich wypraw i akcji zbrojnych. Od końca IX wieku akweny morskie stają się terenem regularnych działań militarnych, czego świadectwem jest powstanie wyspecjalizowanych jednostek o napędzie wiosło-żaglowym, przeznaczonych wyłącznie do działań militarnych. Wkrótce potem w kronikach znajdujemy informacje o regularnych bitwach, w których uczestniczą całe flotylle, składające się z kilkuset jednostek. Możliwość nagłego ataku przez piratów powodowało potrzebę zabezpieczania statku i przewożonych towarów przed abordażem, co stało się jednym z impulsów do poszukiwania nowych rozwiązań konstrukcyjnych w szkutnictwie oraz rozwoju uzbrojenia widocznego poprzez początki artylerii morskiej.

ZAPRASZAMY

Ośrodek Kultury Morskiej, sala konferencyjna, 27 sierpnia 2013 roku, godz. 17:00.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+