Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Konserwator metalu. Fakty i mity

21.02.2014 |

Wyślij wiadomość |


Konserwator metalu. Fakty i mity

Zanim zabytek wydobyty z dna morza stanie się elementem wystawy muzealnej przechodzi długi proces przygotowawczy. Co się z nim dzieje gdy trafi w ręce archeologa w trakcie poszukiwań podwodnych?. Najlepiej o tym opowie konserwator, który poddał go długiemu procesowi zabezpieczania, tak aby mógł zostać wyeksponowany w gablocie wystawowej. Tym razem zobaczymy zabytki metalowe, pochodzące z wraku statku handlowego, zwanego Miedziowcem, szwedzkiego okrętu wojennego "Solen" oraz brytyjskiej jednostki "Generał Carleton".

Konserwacja zabytków jest stosunkowo młodą dziedziną, która w ostatnich latach rozwinęła nowe metody badawcze, dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu. Opiera się ona na współpracy przedstawicieli kilku dziedzin - chemików, archeologów, konserwatorów i historyków, którzy starają się określić pochodzenie obiektu, jego stan zachowania, co finalnie jest bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej metody konserwacji. Nowoczesne metody analityczne umożliwiają określenie zagrożeń, na które narażone są zabytki, umożliwiają jak również późniejsze monitorowanie ich stanu. Metody mikroskopowe poprzez badanie składu chemicznego obiektów stwarzają szansę na określenie ich pochodzenia. Metody spektroskopowe mogą pomóc ujawnić autentyczność dzieł zabytkowych.

W trakcie spotkania zostaną pokazane konkretne przykłady konserwacji zabytków metalowych, poddanych różnym metodom konserwacji. Dzięki temu można będzie zauważyć jak różnorodne wyzwania stoją często przed konserwatorem.

Wykład poprowadzi Dr Katarzyna Schaefer z Działu Konserwacji Muzealiów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


Wtorek, 25 lutego 2014 r., godz. 17:00
Ośrodek Kultury Morskiej
Gdańsk, ul. Tokarska 21-25
Wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+