Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Historia testowania modeli statków

15.04.2014 |

Wyślij wiadomość |


Historia testowania modeli statków

29 kwietnia w Ośrodku Kultury Morskiej odbędzie się wykład profesora Horsta Nowackiego – wybitnego specjalisty z zakresu historii projektowania statków. Profesor wykłada w katedrze Projektowania Statków w Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, a w Instytucie Maxa Plancka zajmuje się historią nauki.

Podczas swojego wykładu w Ośrodku Kultury Morskiej Profesor Nowacki przedstawi wybrane zagadnienia z historii badań naukowych, prowadzonych na modelach statków od XVII wieku. Wówczas, przy użyciu odpowiednich urządzeń, sprawdzano prędkość i wyporność poszczególnych kształtów. Zanim jednak wyniki badań mogły zostać zastosowane na potrzeby statków pełnowymiarowych, konieczne było przeprowadzenie wielu pomiarów, analiz zalet różnych projektów i dokonanie zmian w kształtach kadłuba.

Profesor przedstawi stopniowy rozwój badań modelowych: od ich początku w 1669 roku w Paryżu, aż do ich pełnego rozkwitu w 1871 w Anglii, gdy nowoczesne urządzenia testowe stały się dostępne i możliwa była pełna ekstrapolacja wyników prowadzonych badań. Profesor wspomni też o wkładzie, jaki w badania wnieśli tacy naukowcy jak: Christiaan Huygens, Scott Russell czy William Froude.

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.


Zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej, 29 kwietnia 2014 o godzinie 17:00.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+