Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

"Bitwa pod Salaminą". Wykład prof. Ewy Wipszyckiej w OKM

25.10.2013 |

Wyślij wiadomość |


autor: Notis Palermos

- Do czego nam potrzebna wiedza o starożytności? W codziennym życiu – do niczego. Jednak gatunek ludzki cechuje ciekawość. Większość pytań, jakie sobie stawia nauka, nie ma innych uzasadnień – twierdzi prof. Ewa Wipszycka, która 29 października 2013 r. o godz. 17 w Ośrodku Kultury Morskiej zaspokoi Państwa ciekawość na temat bitwy pod Salaminą.

Bitwa, która rozegrała się w 480 roku p.n.e. między grecką a perską flotą jest uważana za jedną z tych, które zmieniły bieg historii. Jeśli ktoś jest w stanie powiedzieć wszystko na temat jej przebiegu i konsekwencji – tą osobą jest właśnie prof. Ewa Wipszycka, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Archeologii w Zakładzie Papirologii, a przede wszystkim wielka popularyzatorka historii starożytnej.

Jej specjalnością są dzieje Egiptu czasów greckich i późnoantycznego chrześcijaństwa. Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych, podręczników akademickich i szkolnych oraz artykułów i książek popularno-naukowych.

W 2012 roku prof. Ewa Wipszycka została laureatką nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – nazywanej "polskim Noblem". Na gratulacje z okazji przyznania tej nagrody zareagowała skromnie: - Uważam radość z uprawiania badań za przywilej zupełnie zaspokajający pragnienie uznania.


Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25 (wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej).
Wtorek, 29 października 2013 r., godz. 17, wstęp wolny.


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+