Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego.

Ten wpis jest archiwalny.

Budowa OKM nabiera tempa

20.08.2010 |

Wyślij wiadomość |


Budowa OKM nabiera tempa

Ośrodek Kultury Morskiej powstający między Żurawiem a Hotelem Hanza rośnie w oczach z dnia na dzień. Mimo wakacji, wzmożonego w okolicach Długiego Pobrzeża i ulicy Szerokiej ruchu turystycznego oraz trwającego przez 3 tygodnie Jarmarku świętego Dominika budowa Ośrodka Kultury Morskiej postępowała w wartkim tempie. Roboty budowlane przyspieszyły w ostatnim czasie dzięki uruchomieniu drugiego dźwigu. W celu zintensyfikowania prac wykonawca robót Firma POLAQUA wzmocniła ekipę budowlaną o dodatkowe osoby.

Gmach OKM zaczął wyrastać z ziemi w ostatnich dniach czerwca, gdy zakończono budowę fundamentów i przystąpiono do stawiania ścian żelbetowych w niepodpiwniczonej części budynku. Dziś prace trwają na pierwszej kondygnacji. Na wzniesienie kolejnych czterech wykonawca ma niecały miesiąc. Zgodnie z planem założonym w harmonogramie budowy, Ośrodek Kultury Morskiej powinien być zadaszony z końcem września.

Zakres wykonanych prac jest znacznie szerszy niż można by przypuszczać – wielu działań gołym okiem po prostu nie widać. Wykonano już część przyłączy instalacji, zabezpieczono zabytkowy mur, który docelowo znajdzie swoje miejsce w holu głównym przy windzie jako element ekspozycyjny przyszłego Muzeum. ów historyczny XVI-wieczny mur, ważący około 10 ton, uznano po pracach archeologicznych za jeden z najciekawszych zabytków po istniejącej niegdyś zabudowie miejskiej i poddano konserwacji. Zabytek mierzy 4 metry długości, ma 2 metry wysokości i grubość około 50 cm. Tymczasowo chroni go stalowa kaseta. Po otwarciu Ośrodka Kultury Morskiej, jako świadek historii, będzie zapewne jedną z atrakcji dla zwiedzających.
 

 

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+