Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Zbigniew Szczepanek - Akwarele

28.05.2013 |

Wyślij wiadomość |


Zbigniew Szczepanek - Akwarele

Gdyński artysta, który w ostatnich latach poświecił się przede wszystkim tematowi polskich zamków, podejmuje także wątki marynistyczne. Jego barwne akwarele zagościły na "Darze Pomorza" z okazji 30. rocznicy utworzenia oddziału Centralnego Muzeum Morskiego na Białej Fregacie.

Szczepanek odkrył swoja pasję do malowania dosyć późno, bo wieku 50 lat. Wcześniej po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej służył na "Błyskawicy". W styczniu 1971 roku przeniósł się do Wyższej Szkoły Morskiej, gdzie przejął stanowisko wykładowcy astronawigacji, po odchodzącym właśnie na emeryturę legendarnym kapitanie Karolu Borchardcie. Wtedy właśnie zupełnie przypadkowo zainteresował się akwarelistką. Jak mówi o niej Franciszek Starowiejski "To bardzo trudna technika. Podczas malowania nic nie da się poprawić, skorygować jak w malarstwie olejnym, lecz trzeba zaczynać od nowa". O Zbigniewie Szczepanku dodaje "A Szczepanek umie tworzyć - jak to się mówi - z pierwszego uderzenia". I ocenia go jako jednego z najlepszych akwarelistów w Europie.


"Zbigniew Szczepanek - Akwarele"
Dar Pomorza 28.05.2013 - 31.07.2013


Zbigniew Szczepanek - Akwarele

Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+