Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - zamknięcie naszych oddziałów

Uprzejmie informujemy, że z powodu pandemii koronawirusa z dniem 19 października 2020 roku, do odwołania, zostają zamknięte dla zwiedzających wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, za wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Soter Jaxa-Małachowski – mistrz morskiej wody

16.05.2014 |

Wyślij wiadomość |


Soter Jaxa-Małachowski – Port w Helu, 1934

W ramach cyklu "Polscy artyści o morzu" zapraszamy na wystawę prac Sotera Jaxy-Małachowskiego – jednego z najbardziej znanych polskich marynistów, mistrza w przedstawianiu morskiej wody.

Soter Jaxa-Małachowski znany jest jako malarz trzech mórz: Morza Czarnego z racji miejsca urodzenia; Morza Śródziemnego, które znał z podróży po Włoszech oraz morza Bałtyckiego, które uwieczniał na swoich pracach, tworząc pejzaże okolic Helu, Gdyni Orłowa i Jastrzębiej Góry.

Krytycy sztuki doceniają fakt, że Małachowski nie ulegał nowoczesnym prądom w sztuce. Doskonale łączył realizm przedstawianej rzeczywistości ze znakomitym wyczuciem koloru. Na swych pracach uwieczniał sceny z życia rybaków, porty i przystanie, widoki miast nadmorskich, a nawet bitwy morskie. W ciągu swej długiej kariery artystycznej artysta podejmował również inne tematy. Tworzył pejzaże górskie i podgórskie, nokturny, czyli krajobrazy nocne, widoki miejskie Wenecji i Krakowa oraz portrety swojej rodziny.

Na wystawie poświęconej Soterowi Jaxie-Małachowskiemu zgromadzono około jego 60 prac. Obrazy pochodzą z kolekcji własnej Muzeum, a także z Muzeów Narodowych w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Miasta Gdyni oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim potrwa do końca sierpnia.


Autoportret we wnętrzu, 1915, obraz z kolekcji prywatnej. Tegoroczna, dwunasta już wystawa z cyklu "Polscy artyści o morzu" poświęcona jest twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego, cenionego w swoim czasie marynisty, niesłusznie zapomnianego w okresie powojennym.

Ostatnie dwudziestolecie przyniosło odrodzenie zainteresowania malarstwem Sotera Jaxy-Małachowskiego w środowisku prywatnych kolekcjonerów. Narodowe Muzeum Morskie przypomina twórczość marynistyczną artysty, prezentując dzieła z kolekcji muzealnych, jak również ze zbiorów prywatnych.

Wystawie towarzyszy - jak co roku - wydany w NMM katalog.


"Soter Jaxa-Małachowski – Malarz Morza"
Spichlerze na Ołowiance 23.05.2014-3.09.2014


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+