Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Solidarność narodów

22.07.2010 |

Wyślij wiadomość |


Solidarność narodów

Taki tytuł nosi miniwystawa ekslibrisów i małych form graficznych, którą można oglądać w Centralnym Muzeum Morskim na Ołowiance. Trafiły na nią prace nagrodzone w 4. Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris i Małą Formę Graficzną zorganizowanym przez Fundację Wspólnota Gdańska i Wyspę Skarbów GAK. W konkursie wzięło udział 122 autorów z całego świata, m.in. z Japonii, Chin, Brazylii, i Argentyny. Nadesłano 318 prac. Na wystawie prezentowanych jest 78 ekslibrisów i małych form graficznych wykonanych technikami tradycyjnymi i komputerowymi.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej, natomiast zbieranie ekslibrisów stanowi dziedzinę kolekcjonerstwa. Słowo "ekslibris" pochodzi z łacińskiego ex libris, czyli "z książek". To znak własnościowy danego egzemplarza, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) z imieniem i nazwiskiem lub godłem właściciela księgozbioru lub z nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką naklejaną do wewnętrznej strony okładki. Posługiwanie się ekslibrisem podnosi walory artystyczne książki i świadczy o bibliofilskim stosunku właściciela. Zadaniem ekslibrisów jest również zabezpieczanie książki przed utratą, zagubieniem lub przywłaszczeniem.


"Solidarność narodów"
Spichlerze na Ołowiance 27.07.2010 - 22.08.2010


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+