Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Polskie obiekty na Liście UNESCO

21.11.2010 |

Wyślij wiadomość |


Polskie obiekty na Liście UNESCO

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" - pisał w wierszu "Wieś" Stanisław Jachowicz. Wielu z Polaków po prostu nie wie, że Polska ma swoje perełki. Wystarczy spojrzeć na Listę Światowego Dziedzictwa, by się przekonać jak wiele obiektów z terenu Polski znalazło się w gronie najbardziej wartościowych dóbr kultury naszego globu.

Na Liście UNESCO znajduje się obecnie 911 miejsc ze 151 państw, jednak Konwencje ratyfikowało już 187 krajów. Wkład Polski w kulturę świata to 13 obiektów. Czy Polacy znają je wszystkie? Czy umieliby je chociaż wymienić? Ci, którzy nie mieli sposobności, by zobaczyć nasze narodowe skarby na własne oczy, mają możliwość poznania wszystkich najpiękniejszych polskich miejsc dzięki posterowej wystawie, która w sposób skrótowy informuje o ich historii i zasobie kulturowym.

Wystawa gości obecnie w jednym z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego - w Muzeum Wisły w Tczewie. Była już prezentowana w wielu miastach w Polsce: we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Wieliczce, Jeleniej Górze, Opolu, Katowicach, Rzeszowie, Przemyślu, Skierniewicach, Gdańsku, Gdyni, Koszalinie, Pile, Gorzowie Wielkopolskim. Została opracowana w 4 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, hiszpańskiej i arabskiej. Ekspozycje angielskiej wersji wystawy były organizowane we współpracy z Ambasadami RP. Ta wersja wystawy odwiedziła Lejdę (Leiden) i Hagę w Holandii, Pretorię w RPA, a także dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce także Chicago. Ekspozycja hiszpańskiej wersji została zorganizowana w Madrycie we współpracy z polską ambasadą. Wystawa w wersji arabskiej została opracowana we współpracy z Ambasadą RP w Algierze. Cykl ekspozycji obejmował: Algier, Rabat, Kair i inne stolice państw arabskich Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego. Wystawa składa się z 14 plansz (120x100 cm lub 70x100 cm).


"Polskie obiekty na Liście UNESCO"
Muzeum Wisły 9.11.2010 - 20.03.2011
wstęp wolny
 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+