• Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w dniu 30.03.2024 r. będą czynne w godzinach 10:00-13:00. Muzeum Zalewu Wiślanego będzie w tym dniu zamknięte. W dniach 31.03-1.04.2024 r. (Wielkanoc) wszystkie oddziały NMM będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Od 22 września 2020 roku zapraszamy do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków na wystawę zatytułowaną „Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii”, pokazującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku.

Wystawa prezentuje kolekcje składające się z unikatowych obiektów, przekazanych przez Valeri Fenwick z hrabstwa Suffolk – brytyjską archeolożkę – i Barbarę Woroncow – emerytowaną muzealniczkę z Leeds polskiego pochodzenia. – Zbiory egzotycznych łodzi NMM powiększyły się o 25% i zyskały jednostki niezwykle istotne dla nautycznych badań naukowych. Wielu z tych łodzi nie można spotkać w innych zbiorach na świecie, niektóre występują w nich niezmiernie rzadko – mówi Krzysztof Zamościński, kurator wystawy. Oprócz łodzi i tratw pochodzących z różnych kontynentów, na wystawie znalazły się również mniejsze obiekty, takie jak modele jednostek pływających, figury dziobowe czy wiosła.

Na wyjątkowość ekspozycji wpływa również sposób prezentacji obiektów. Wystawa umieszczona została w magazynie studyjnym CKWS – nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej o interesującej architekturze. Osiem łodzi znajduje się na poziome 0, natomiast dwie z Oceanii unoszą się zawieszone w powietrzu. Łodzie oglądać można dodatkowo z poziomu I i II piętra. Towarzysząca wystawie prezentacja, osadza eksponaty w kontekście 18 miejsc Europy, Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Północnej, z których pochodzą. Wplecione są w nią wykonane przez Dział Digitalizacji NMM animacje, sporządzone w oparciu o modele 3D prezentowanych łodzi. Dzięki czemu możliwe jest obejrzenie tych interesujących eksponatów z każdej strony.


„Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii” – wystawa czasowa
22.09.2020 – 31.12.2022
Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii