Strony Narodowego Muzeum Morskiego wykorzystują pliki cookie, aby aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania oraz do celów statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli chcesz ograniczyć lub zablokować pliki cookie, możesz to zrobić za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.

X

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualny język:

Polski
60 lat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Pod hebanowym drzewem życia

Komunikat

Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj

Ten wpis jest archiwalny.

Muszle Świata

10.07.2009 |

Wyślij wiadomość |


Muszle Świata

Ekspozycja prezentuje przedstawicieli rodzin z gromad mięczaków: ślimaków, małży, głowonogów i chitonów. Kolekcję zapoczątkował Eugeniusz Michno, Polak z Florydy, piekarz, pasjonat nurkowania i fotografii podwodnej, który w przekazał Centralnemu Muzeum Morskiemu swoje zbiory. Kolekcja muszli wzbogacały kolejne dary i zakupy. Obecnie zbiór, pozostający w inwentarzu Działu Oceanografii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, liczy sobie ponad 900 egzemplarzy. Na wystawie znalazło się 235 najpiękniejszych muszli świata.

Ilustracje opisujące zróżnicowanie gatunkowe typów mięczaków na świecie, systematykę świata zwierząt, zróżnicowanie gatunkowe typu mięczaków w zależności od głębokości morza, kształty muszli ślimaków i małży, systematykę typu mięczaków oraz zdjęcia mięczaków, koralowców i ryb przynoszą dużą wiedzę na temat podwodnego świata i życia na dnie oceanów.

Wystawa przedstawia następujące rodziny: porcelanek, zwójek, stożków, trytonów, oliwek, Rekinie oka, mitr, rozkolcowatych, czaszołek, skrzydelników, nakrytek, wręg, stągwic, turbanów, trąbików, wieżycznika, świdra, skrępów, pobrzeżki, przyłbicy, z rodziny Ovulidae, z rodziny Bursidae, z rodziny Melongenidae, z rodziny Fasciolariidae; muszle małży z następujących rodzin: przegrzebków. przydaczni, sercówek, okszy, szołdy, perłopławowatych; muszle: głowonoga, chitona. Wystawę urozmaicają ciała ryb, szkielety koralowców, wypreparowane ciała rozgwiazd oraz pancerze jeżowców.


"Muszle Świata"
Muzeum Wisły 1.07.2009 - 22.11.2009
Wstęp bezpłatny

 


Partnerzy

Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+